Категории Становища

Социална политика

Брой становища 10
За реформа в образованието
12.08.2011г.

Позицията е представена на пресконференция на 12 август 2011 г. и е внесена в НСТС. Моля вижте пълния текст в прикачения по-долу файл!

...»
Становище относно общия проект на ЗИД на Закона за висшето образование
26.07.2011г.

БСК изпрати до Народното събрание становище относно общия проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, защото констатира, че дори с предлаганите промени не се предвижда въвеждането на няколко основни принципи.


В сега действащите норми изрично е записано, че финансова субсидия получават „държавните висши училища въз основа на броя на приетите за обучение студенти и докторанти". БСК категорично застава зад позицията, че не формата на собственост на учебното заведение трябва да е критерият, който да насочва финансови потоци към него. В Конституцията на България се гарантира равнопоставеност на формите на собственост. Според БСК парите трябва да следват студента без значение дали учи в частен или държавен университет.


Критерият за предоставяне на субсидия от държавния бюджет трябва да бъде само един - нуждите на страната в настоящия момент и в близкото бъдеще от кадри, които притежават компетенции в точно определени  професии и специалности. БСК смята, че е  наложителна промяна и в критериите за акредитация на висшите училища. Сегашните правила, по които се оценяват университетите, доведоха до сериозни несъответствия между образованието и изискванията на работното място спрямо средноевропейските стойности. Липсата на връзка между образованието на студентите и пазара на труда се вижда много ясно в няколко анализи от 2010 година, които са разписани по проекта  „Разработване и внедряване на информационна система за оценка на компетенциите на работната сила по браншове и региони", финансиран от ОП „Развитие на човешките ресурси".


Според анализите се задълбочава тенденцията на съществено намаляване на обучаващите се в образователно-квалификационна степен „ доктор". Изоставането по този показател, в сравнение с другите страни от Европейския съюз, е най-голямо. При това положение трудно може да се очаква сериозно развитие на науката, научните изследвания и иновациите в България, въпреки определянето им като европейски и национален приоритет.


БСК предлага да се предприемат действия за преодоляване на изоставането в системата на висшето образование спрямо аналогичните показатели в Европейския съюз и за по-пълно съответствие с потребностите на икономиката.

Според нас е важно да се предприемат следните спешни действия:

  • Да се осъществи политика на диференцирано финансиране на висшите училища единствено според професионалната реализация на завършилите и при отчитане потребностите на икономиката.
  • Да се разработи ефективен съгласувателен механизъм при планиране и утвърждаване на приема във висшите учебни заведения с активното участие на бизнеса. Това може да стане след проучвания на социалното министерство и на министерството на икономиката, както и след съгласуване с предприемачите в България.
  • Да се разработи и приложи ефективно функционираща система за информация и анализ на реализацията на завършващите отделните образователни степени по професионални направления. Това ще бъде необходимата база за последващи действия за съответствие между приема на студенти по професионални направления и реалните потребности на държавата и бизнеса от кадри.
  • Да се създадат стимули за продължаване на образованието в степен „Доктор".
 

 

...»
Предложения на БСК за оптимизиране на дейността по професионална квалификация на възрастни
13.10.2009г.

БСК внесе на вниманието на експертната група към Националния консултативен съвет за професионална квалификация на работната сила (НКСПКРС) предложения относно оптимизиране на дейности па професионална квалификация на възрастни, организирани от АЗ в рамките на НПДЗ и Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".

...»