22.03.2017

Европейската комисия предложи нови правила, които да позволят на органите по
конкуренцията на държавите членки да бъдат по-ефективни при прилагането на
антитръстовите правила на ЕС. Целта на предложението е да се гарантира, че те
разполагат с всички необходими за това инструменти.

Комисарят по политиката в областта на конкуренцията Маргрете Вестегер заяви:
„Антитръстовите правила на ЕС съществуват, за да се подобри работата на пазарите. Органите по конкуренцията на държавите членки и Комисията работят съвместно за постигането на тази цел.

Ние искаме всички национални органи по конкуренцията да бъдат в състояние да вземат решения по изцяло независим начин и да разполагат с ефективни инструменти, за да могат да спират и да санкционират нарушенията, защото добре функциониращият единен пазар е в полза на европейските потребители и предприятия“.

Заместник-председателят на Европейската комисия, отговарящ за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността, Юрки Катайнен, добави: „Комисията ще задълбочи партньорството си с всички национални органи по конкуренцията, за да може единният пазар да функционира по-добре и да се доближи до гражданите и предприятията в целия ЕС“.

Европейската комисия и националните органи по конкуренцията на държавите членки работят в тясно сътрудничество за прилагането на антитръстовите правила на ЕС в рамките на Европейската мрежа по конкуренция (ЕМК). Тази мрежа е в основата на последователното зачитане на антитръстовите правила на ЕС от страна на всички правоприлагащи органи. От 2004 г. насам Комисията и националните органи по конкуренцията са разследвали разнообразни случаи от всички сектори на икономиката и са приели над 1000 решения. От 2004 г. до 2014 г. над 85 % от всички решения, в които се прилагат антитръстовите правила на ЕС, са взети от
националните органи по конкуренцията.

Днешното предложение на Комисията цели да се дадат допълнителни правомощия на органите по конкуренция на държавите членки. То има за цел да гарантира, че при едно и също правно основание националните органи по конкуренцията разполагат с подходящите правоприлагащи инструменти, за да създадат истинско общо пространство на правоприлагане в областта на конкуренцията.

По отношение на прилагането на правилата за конкуренция не би следвало да има значение къде в рамките на единния пазар се намира дадено дружество. Като гарантира, че националните органи по конкуренцията могат да действат ефективно, предложението на Комисията цели да допринесе за създаването на истински единен пазар чрез насърчаване на общата цел за постигане на конкурентни пазари, създаване на работни места и растеж.

Предложението за нови правила идва след лансираната от Комисията през ноември 2015 г. обществената консултация относно предоставянето на повече правомощия на националните органи по конкуренцията с цел по-голямата им ефективност. Ако предложените правила бъдат приети, на националните органи по конкуренцията ще бъде предоставен минимален общ набор от ефективни правомощия в областта на правоприлагането, за да се гарантира, че те:

а) ще действат независимо при прилагането на антитръстовите правила на ЕС и ще работят напълно безпристрастно, без да се налага да се съобразяват с указанията на публични или частни субекти.

б) ще разполагат с необходимите за тяхната работа финансови и човешки ресурси.

в) ще разполагат с всички необходими правомощия за събирането на всички съответни доказателства, например правото да проверяват съдържанието на мобилни телефони, преносими компютри и таблети.

г) ще разполагат с подходящи инструменти за налагане на съразмерни и възпиращи санкции за нарушения на антитръстовите правила на ЕС. Предложението включва разпоредби относно отговорностите на дружествата майки и приемствеността, така че предприятията да не могат да избегнат глоби чрез корпоративно преструктуриране. Националните органи по конкуренцията ще могат също така да налагат глоби срещу дружествата нарушители без право на законно присъствие на територията им — важна характеристика, тъй като все по-голям брой дружества
извършват дейност в международен план.

д) ще разполагат с координирани програми за освобождаване от санкции или намаляване на санкции, насърчаващи предприятията да представят доказателства за незаконни картели. Това като цяло ще повиши стимулите за дружествата да участват във въпросните програми и да съобщават за участието си в картел.

В предложението на Комисията се подчертава значението на основните права и се изисква органите при упражняването на своите правомощия да зачитат необходимите гаранции в съответствие с Хартата на основните права на ЕС.

Предложението за нови правила е под формата на директива, която ще позволи на националните особености да бъдат зачетени. Сега следва директивата да бъде предадена на Европейския парламент и на Съвета за приемане в съответствие с обикновената законодателна процедура.

Когато директивата бъде приета, държавите членки ще разполагат с две години за
транспонирането ѝ в националните законодателства.

 

Дата: 22.03.2017

Източник: ЕК

Прочетено: 547