05.05.2016

Тази година денят на свободата от правителството идва на 6 май.

Данъчната тежест за българите расте през последните три години, в момента е на най-високите си нива от началото на кризата и през 2016 г. денят на свободата от правителството ще настъпи на 6 май, сочи ежегодното изследване Tax Freedom Day на Института за пазарна икономика (ИПИ).

За сравнение през 2015 г. на 2 май е настъпил денят, в който всички българи са работили, за да платят данъците си и вече започват да се трудят за себе си. През 2014 г. пък това е станало на 30 април.

Тази устойчива тенденция означава, че реално изземваното от данъкоплатците нараства. Този процес е съпроводен и с увеличаването на бюджетния дефицит след 2013 г., който предполага и т. нар. дни за отработване - това са дните, които в бъдеще ще трябва да изработим, за да попълним текущата дупка в бюджета. През 2016 г. ще останат близо 8 дни за отработване, а само за последните три години (2014-2016) натрупаният бюджетен дефицит (над 7 млрд. лв.) се равнява на пълен месец, в които данъкоплатците трябва да работят само за държавата, посочват от ИПИ.

Денят на свободата от правителството се изчислява чрез съпоставяне на заложените приходи в консолидирания бюджет на държавата (без помощите) спрямо БВП на страната.

Така през 2016 г. българите ще изработят средно по 241 млн. лв. за един календарен ден, измерено чрез очаквания БВП, заложен в Бюджет 2016. Следователно през текущата година са необходими малко над 126 дни, за да се изработят предвидените над 30 млрд. лв. национални приходи в бюджета.

Най-много дни през 2016 г. ще отделим, за да попълним приходите от ДДС – 35 дни. За приходите от акцизи ще са нужни над 19 дни. За осигуровките ще трябват 30 дни – 21 дни за социално осигуряване и 9 дни за здравно. Приходите от подоходните данъци ще се попълнят за 12 дни, а тези от корпоративни данъци – за близо 8 дни. Също толкова ще работим, само за да платим държавните и общински такси.

Осемте дни за отработване се появяват заради заложения дефицит от 1.8 млрд. лв. по консолидираната фискална програма.

Сметките са осреднени, тъй като данъчната тежест е различна за всеки. Най-голяма е тя за хората средна класа, които плащат по-високи осигуровки и по-големи подоходни данъци. За тях дори денят на свобода от правителството може да настъпи през лятото. Доста по-рано идва този ден за онези, които работят "на сиво”.

Дата: 05.05.2016

Източник: Mediapool.bg

Прочетено: 984