03.06.2016

Иновативният руски реактор ВВЕР-1200 от поколение ІІІ+, изграден в Нововоронежката АЕЦ, който започна преди две седмици да натоварва мощността си, в края на юни 2016 г. трябва да получи разрешително за включване в енергийната мрежа на Русия. "Това е първата работеща мощност от това поколение", похвали се Сергей Кириенко, генерален президент на "Росатом", която е проектант на технологията и собственик на руските ядрени централи. Той заяви още, че компанията му винаги предлага на чуждестранните си партньори само изпитани на нейна територия технологии, говорейки за планираната от руската корпорация експанзия в Африка. С държави като Кения, Танзания, Нигерия, Замбия в последните два дни "Росатом" подписа споразумения за строеж на изследователни центрове за ядрена наука на техни територии, които ще са пионерите в прокарването на руската ядрена политика там.

Паралелно на новия VІ блок на Нововоронежката АЕЦ се изгражда активно още една такава мощност, чието завършване се очаква в края на 2017 г., а пускането му е планирано за лятото на 2018 г., каза пред журналисти зам.-главният инженер на ядрената централа Владимир Зарубаев.

Инкубатор на реактори

Нововоронежката АЕЦ, разположена но около 550 км от Москва, е своеобразна изпитателна площадка за изграждане на "първи от своя вид" реактори, за каквито Кириенко говори, че компанията му предпочита да предлага на клиентите си. Той не пропусна да отбележи, че основните конкуренция на "Росатом" – френската "Арева", която е световен номер 1 в този бизнес, и американската "Уестингаус", все още не са успели да въведат в експлоатация своите реактори от поколение ІІІ+ - съответно EPR™ и АР-1000.

В Нововоронеж за пръв път проработват и прототипите на инсталираните в АЕЦ "Козлодуй" ВВЕР-440, които вече се демонтират, и на двата ВВЕР-1000, по чиято модернизация с цел удължаване на живота им с 30 години работи в момента българската централа.

В тази руска атомна централа първи са заработили ВВЕР-210 и ВВЕР-365, които вече са спрени и се извеждат от експлоатация, двата ВВЕР-440 пък са били рехабилитирани и животът им удължен с 15 г. до 45 г, но ще бъдат спрени в края на 2016 и на 2017 г. Същият като козлодуйските реактори вече е рехабилитиран и животът му е удължен двойно до 60 години, каза Владимир Поварьов, директор на мощностите в Нововоронеж. Той обясни, че модернизацията на техния хилядник е струвала 195 млн. евро.

Удължаването на живота на двата български ВВЕР-1000 също с 30 години се изчислява на 360 млн. евро.

Охлаждане с въздух, дистанционно управление и специален погреб при голяма авария

Като новия ВВЕР-1200 ІІІ+ в Нововоронеж трябваше да се строят два реактора на АЕЦ "Белене" в България, но проектът бе прекратен от правителството и парламента с мотив липсата на пари. На финала си е арбитражното разрешение на съдебния спор между българската НЕК и руската "Атомстройекспорт", която е част от "Росатом" и започна да изгражда мощността.

Руснаците обичат да акцентират върху това, че техният реактор ІІІ+ отговаря на всички нови стандарти в безопасността на ядрената енергетика, наложени след трагедията с аварията в японската АЕЦ "Фукушима" през март 2011.

ВВЕР-1200 има двойна защита, като резервната сработва в случай на авария, последвана от спиране на електрозахранването и на водата за охлаждане на реактора, от чиято пара се захранва генераторът за производство на ток. Този реактор има на купола си въздухопроводи, чиито клапани се отварят при спиране на тока и на помпите за циркулиране и допълване на водата за охлаждане на реактора. Така вместо с вода реакторът започва да се охлажда с въздух и се предотвратява стапяне на касетите с ядрено гориво и изтичане на радиоактивност, обясни Зарубаев. Системата за защита има и механизъм за директно "изпадане" на стопеното гориво, в случай, че се стигне до това, в специален погреб под реактора, където то веднага се запечатва и остава изолирано завинаги, разказа още зам.-главният инженер на Нововоронежката АЕЦ.

Иновативният реактор има и резервен контролен център, разположен на територията на централата. В случай на авария, която не може да бъде овладяна от командната зала, веднага определен по специален ред оператор може да поеме дистанционно управлението на процесите по заглушаването на реактора, разказаха от учебно-тренировъчния център на ядрената централа. Там се обучават операторите за всеки от блоковете на Нововоронежката АЕЦ, но лицензирането им става от руската "Ростехнадзор", която отговаря и за ядрените регулации.

И шефът на изпити

Любопитна подробност е, че в този симулационен тренажор, дублиращ управлението на работещите в централата реактори, се изработва индивидуален план за обучение на всеки постъпил на работа – от най-ниското ниво до изпълнителния директор.

Определи ли се нов шеф, за него се подготвя обемиста програма за ядрено обучение, която е съобразена с неговото образование и квалификации и е доста тежка. Дава му се определен период от време да се подготви и след това той полага изпит пред "Ростехнадзор", за да поеме директорския пост. Това правило важи за всички ядрени станции на "Росатом", обясняват от Нововоронежката АЕЦ. Шефът обаче отговаря само за управлението на търговското дружество, оперативната експлоатация е изцяло работа на главния инженер.

Друга изтъквана подробност от руснаците е, че в изграждането на новия ядрен блок в Нововоронеж участието на западни технологии е минимално, а "основно са ползвани наши". Споменато бе само името на "Сименс" като доставчик на част от оборудването, която обаче била "минимална", по думите на Зарубаев.

Натоварващият постепенно мощността си нов реактор има подстанция с изградени шест 500-киловолтови линии, една от които "резервирана за Украйна", както каза зам.-главният инженер. Седем са 220-киловолтовите линии, които ще се ползват след преработката на напрежението на влизащата електроенергия в енергийната мрежа на Русия.

Държавната корпорация истински разчита, че заработването на пълна мощност на новия реактор в Нововоронеж  ще се превърне в своеобразна реклама и ще привлече още клиенти от региона на Близкия Изток и Северна Африка. Тези региони са най-ухажваните в последните години от "Росатом", която към предлаганата възможност за финансиране със свои средства на задгранични ядрени мощности прибави и комплексно обслужване в областта на сертифицирането на проекти, последващо извозване и преработка на доставянето от нея свежо ядрено гориво.

Дата: 03.06.2016

Източник: Mediapool.bg

Прочетено: 1149