24.09.2020

Потенциална възможност за повишаване на атрактивността на железопътния товарен превоз е цифровизацията.

Железопътният товарен превоз се доказа като надежден и ефективен в условията на криза, като в България бе отбелязан ръст през второто тримесечие на 2020 г. с близо 17 % спрямо същия период на 2019 г. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков по време на видеоконференция на министрите на транспорта на държавите членки на ЕС. Темата на форума бе "Иновативен железопътен транспорт - свързващ, устойчив и цифров" "България се присъединява към Берлинската декларация за укрепването на функционирането на железопътните товарни коридори", каза още министър Желязков. По думите му, включването на конкретни текстове, които регламентират координацията между всички товарни коридори, би допринесло за допълнително подобряване и разгръщане на потенциала на европейския железопътен товарен сектор.

Потенциална възможност за повишаване на атрактивността на железопътния товарен превоз е цифровизацията, подчерта българският министър по време на изказването си. "Подкрепяме инициативата за въвеждане на цифровото автоматично свързване и вярваме, че програмата за нейното изпълнение ще осигури и необходимото финансиране", добави Росен Желязков.

Шест нови разрешения за строеж са издадени от министъра на регионалното развитие и благоустройството от 13 март т.г. досега. От началото на годината общият брой на издадените разрешения за строеж е 22. За същия период на миналата година те са били 25.

Две от издадените сега разрешения са за подобекти от проекта за удвояване и електрификация на участък от железопътната линия Карнобат – Синдел на територията на община Аврен и за рехабилитация на две отсечки от третокласния път Провадия – Дъскотна – Айтос с обща дължина 33,4 км. Другите разрешения за строеж са за изграждане на офисни помещения и учебна зала в сградата за управление, персонал и учебно-тренировъчен център на площадката на АЕЦ "Козлодуй", за подмяна на високоволтови разединители на площадката на централата, реконструкция и модернизация на рибарско пристанище "Мичурин" в Царево и за строеж и за укрепване на свлачище на първокласния път Кюстендил – Радомир – Перник.

Очаква се да бъде допълнена от възложителите проектната документация за още 6 обекта, след което инвестиционните проекти ще бъдат одобрени и ще бъдат издадени разрешения за строеж и за тях. Те са за изграждане на постоянна жп линия и съоръжение за пресичането ѝ, както и за временна жп линия във връзка с модернизацията на пътя Калотина – Софийски околовръстен път. Предстои издаване на разрешение за строеж също за два участъка с обща дължина близо 13 км от проекта за модернизация на пътя Калотина – СОП, участък с дължина 0,5 км от лот 3.1 на АМ "Струма", модернизация на жп участъка Елин Пелин – Ихтиман, нови гарови здания, спирки и сгради, присъединителни проводи и пътни връзки към тях в Столична община и в землището на Сливница, станция за очистване на газопровода и кранов възел от проекта за разширение на газопреносната инфраструктура на "Булгартрансгаз" ЕАД.

Презаверено е разрешението за строеж за основен ремонт на близо 8 км от второкласния път Костинброд – Берковица – Монтана.

През периода на извънредно положение със заповеди на заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството е разрешено изработване на комплексен проект за инвестиционна инициатива за модернизация на жп линията София – Перник – Радомир, изменение на плановете за застрояване на поземлени имоти в община Елин Пелин във връзка с изпълнението на проекта за модернизация на жп линията София – Пловдив и изработване на проект за изменение на подробен устройствен план – парцеларен план за реконструкцията на съществуващи инженерни мрежи при модернизацията на близо 31,5-километров участък от първокласния път Калотина – Софийски околовръстен път.

С експлоатационни дружества служебно са съгласувани подробен устройствен план – парцеларен план за около 41 км от модернизацията на пътя Видин – Ботевград и изменение на парцеларен план за приблизително 12 км от обходен път на гр. Монтана.

За рехабилитацията на 20-километров участък от третокласния път Чирпан – Симеоновград са регистрирани технически паспорт и екзекутивна документация.

Дата: 24.09.2020

Източник: Economynews.bg

Прочетено: 2356