“БДЖ-Товарни превози” излизат на тезгяха заедно със 104 милиона лева дългове, научи “Труд”. Огромните задължения, които са записани във финансовия анализ на превозвача, излязоха наяве след среща на синдикатите с ръководството на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.

Задълженията са основно към Национална компания “Железопътна инфраструктура” заради невнесени такси за преминаване по релсите. Друга част от борчовете са по облигационен заем към ЕБВР и към чуждестранни железопътни администрации.

Оценката на цялото предприятие е в диапазона 190-250 млн. лева, но с толкова големи задължения на практика е изключено да се очакват оферти от този порядък за 100% от предприятието, коментираха експерти от жп сектора.

Бъдещият собственик на “БДЖ-Товарни превози” ще трябва да инвестира ударно поне 50 млн. евро за нови вагони и локомотиви през първата година след сделката. Според Петър Бунев, лидер на жп синдиката към КНСБ, на срещата с ръководството на АП станало ясно, че няма да се допускат оферти на консорциуми. “Инвеститорите ще са или превозвачи, или финансови компании, но те няма да могат да се сдружават помежду си. Така реално се ограничава броят на евентуалните кандидат-купувачи”, категоричен е Бунев.

Агенцията на практика е приела предложенията за профил на инвеститорите, направени от транспортното министерство. От стратегическите кандидат-купувачи ще се изисква да докажат оборот от 500 млн. евро за последните 3 години. От финансовите компании се иска да управляват поне 1 млрд. евро.

Според бившия директор на БДЖ Йордан Мирчев надеждите за изгодна за държавата приватизация на товарните жп превози чезнат съвсем. “До момента нито един стратегически инвеститор не е проявил сериозен интерес към БДЖ, а записаните във финансовия анализ задължения са повече от очакваните 60-70 млн. лева. Сметката не излиза”, каза Мирчев.

По условие собствеността няма да може да се прехвърля през първите 3 г. след сделката. 10 г. няма да може да се променя и предметът на дейност. Броят на заетите също ще се пази 3 години.

 

Прочетено: 1420