България да приеме Национална програма за електрическа мобилност. Към това призовава Индустриален клъстер „Електромобили” (ИКЕМ) в специално писмо до президента на страната Росен Плевнелиев, премиера Бойко Борисов и членове на кабинета. С реализацията на програмата до 2025 г. България ще се утвърди на картата на електромобилността на континента и ще се наложи като регионален лидер в тази сфера. С формирането пък на Съвет за координация на програмата към икономическия министър ще се получи и приемственост в работата на междуведомствената работна група по проекта за насърчаване на устойчивия автомобилен транспорт и електрическата мобилност до 2014 г.

Призивът на ИКЕМ не стъпва на гола поляна. В недалечното минало България бе световен лидер в производството на електрокари и сега може върху неговия ствол да ашладиса модерната електрическа мобилност. За това страната има опит, производствени мощности, кадри и мобилизиращи амбиции.

Две и половина години откак е учреден, ИКЕМ вече е център и двигател на електрическата мобилност в страната. Неговият девиз „Електромобилът в България – с българско участие” обединява индустриалци, търговци, оператори на мрежи, изследователи, научни и образователни кадри. Те действат на широк фронт, за да бъде основата здрава и електромобилността с българско участие - успешна. А целта е съвсем рационална, поясняват от ИКЕМ – носената от електромобила принадена стойност да не изтича зад граница, а да остава в България.

За да се случи това обаче, е нужна много обществена енергия. „Националната програма за електрическа мобилност – България 2025” би могла да я концентрира. В писмото на ИКЕМ до държавните институции се анализира ситуацията в момента на този пазар и се посочва, че държавната програма може да синхронизира процесите в бизнеса, научно-развойната дейност, образованието и обучението, да ги направи рационални и намали пилеенето на ресурси. Експертите от ИКЕМ формулират и 10 точки, които би следвало да влезат в програмата, за да бъде нейното изпълнение успешно.

В ИКЕМ се надяват на положителен отзвук, защото неотдавна клъстерът бе поздравен от името на президента Росен Плевнелиев. В писмото до сдружението бе изразена убеденост, че ясната визия, която е заложена в Хартата на електромобилността в България, ще се превърне в основа за дългосрочна национална стратегия.

Сядайки в понеделник в електрическия шевролет волт, президентът Плевнелиев потвърди своето положително отношение към електрическата мобилност. Той застана и зад тезата на ИКЕМ, според която изпълнителната власт трябва да мотивира с различни механизми хората да купуват екологични коли - чрез преференции при паркирането, възстановяване на част от данъка или под друга форма. Според прогнозите му, по-оптимистични и от тези на експертите, до 2020 г. 10 % от автомобилите ще са електрически.

Прочетено: 1980