В България трябва да се усъвършенства модела на застраховане в селското стопанство и да се изработят успешни механизми за застраховане на земеделската продукция. Това заяви  Христо Цветанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България, по време на работна среща, организирана от Асоциацията на земеделските производители в България /АЗПБ/, съвместно с Посолството на Съединените американски щати и Асоциацията на българските застрахователи /АБЗ/.

 

За България е важно да има стабилна и комплексна система на застраховане на земеделската продукция, обясни Христо Цветанов. Средствата, които в момента се предоставят на земеделските производители не са достатъчни да покрият загубите при настъпването на едно природно бедствие. Трябва съвместно да поемем инициативата за изработването на един усъвършенстван модел на застраховане, който качествено да работи в полза на земеделските производители в България, допълни още той.



По време на срещата бяха представени успешни практики от американския модел на застраховане като застраховането на дохода и застраховане на добива, и обсъдени възможните алтернативи за прилагането им в България. Майкъл Хени, съветник по земеделие в България от департамента по земеделие в САЩ подробно представи американската програма за застраховане, която е със 75 годишен опит. През годините обхвата на програмата се разраства изключително и днес тя обхваща 125 култури и повече от 300 застрахователни продукта по избор.

 

Той обясни още, че в САЩ 80% от фермерите застраховат дохода си именно поради съществуващата държавна програма. Правителството в САЩ предоставя субсидии на земеделските производители, които покриват между 20-60% от застрахователните премии в зависимост от застраховката.

По този начин държавата дава възможност на фермерите сами да определят точно кой вид застраховка е най-подходящ за тях и приложим за тяхното стопанство. М. Хени обясни, че в момента в Америка се разглежда „Основният земеделски закон” (американският еквивалент на Общата селскостопанска политика за Европа), в който се предвиждат да отпаднат директните субсидии за фермерите и финансиране е насочено към застрахователните премии, като процентът ще е по-голям за малките фермери и производителите на специфични култури, т.е. без основните соя, царевица и пшеница. Основен белег при американския модел на застраховане е, че рискът се споделя между земеделските производители, застрахователните компании и държавата.



Десислава Кърчанова, дирекция „Директни плащания и пазарна подкрепа” в МЗХ обясни, че в Европейската общност действително съществуват подобни механизми за облекчаване на застрахователните премии, като например във Франция, Италия и Нидерландия и, че всяка държава трябва сама да избере дали европейското финансиране да е насочено към стопанството или съфинансиране на застрахователните премии.



Ивайло Тодоров, главен секретар на АЗПБ, допълни, че усилията, които АЗПБ е положила до момента, за прилагането на подобна схема в България за предоставяне на помощ за съфинансиране на застрахователните премии при застраховане на земеделските производители от сектор „Плодове и зеленчуци” не са достатъчни. Необходимо е да се изработи нов модел, подобен на този в САЩ, където да има опцията да се застрахова дохода и АЗПБ ще продължи да работи в тази насока, обясни той.



По време на срещата взеха участие представители на управителния съвет на АЗПБ, представители на департамента по земеделие в САЩ и на Фондация Америка за България, над 20 представителя на водещите застрахователни компании в България, както и представители на Института по пазарна икономика.

Прочетено: 1894