Въпросите, повдигнати в доклада на ЕК за състоянието на социалния диалог през 2010 г., ще бъдат обсъдени на конференция за индустриалните отношения в Европа, на 17 и 18 март 2011 г. в Брюксел. ЕК провежда проучване на индустриалните отношения на всеки две години, като настоящото е шесто по ред.


Форумът се организира от Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и социално включване" на Европейската комисия.


За участие са поканени около 150 участници, представители на социалните партньори, академичните среди и правителствата на държавите-членки.


Форумът ще бъде официално открит от комисаря по заетостта, социалните въпроси и социалното включване Ласло Андор.


Основен акцент на дискусиите ще бъде поставен върху прегледа на индустриалните отношения в условията на икономическа криза и ролята на социалния диалог за постигане на целите на стратегията за интелигентен, устойчив и всеобхватен растеж „Европа 2020".


Лектори ще бъдат представители на Европейската комисия, Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд, Международната организация на труда, национални и европейски социални партньори, академични експерти и представители на държавите-членки.


Конференцията ще се проведе в четири панелни сесии, посветени на всеки един от аспектите на доклада:

 

  • Първата сесия е посветена на индустриалните отношения в Европа през първото десетилетие на 21-ви век, като ще бъде отделено специално внимание върху икономическите условия и отражението на кризата върху пазара на труда.
  • Втората сесия е под надслов „Договаряне при криза: участници в социалния диалог". В тази сесия ще се очертаят различните подходи, които бяха предприети от социалните партньори и правителствата в условията на икономическа криза. Дискусията ще се съсредоточи върху новаторските мерки, като например схемите за намалено работно време, без да се пренебрегват и въпросите, свързани с отражението върху пазара на труда на публичните мерки за бюджетни икономии. Специален акцент ще бъде поставен върху специфичното положение на новите държави-членки.
  • Третата сесия е посветена на ролята на индустриалните отношения за преодоляване на ефектите от кризата, с поглед в бъдещето и акцент върху резултатите в глобален контекст (макроикономическа координация, финансово регулиране и насърчаване на глобалното управление). Специално внимание ще бъде обърнато на социалното сближаване и социалната справедливост.
  • Последната, четвърта сесия, ще се съсредоточи върху участието на социалните партньори при осъществяването на стратегията „Европа 2020".

 

Прочетено: 408