Квотите за ваучерите за храна тази година ще свършат безпрецедентно рано - в края на месеца се очаква парите, определени от Министерството на финансите, да се изчерпят. За това сигнализираха работодатели, синдикати и асоциацията на операторите на ваучери у нас.

Около 400 хил. работници по данни на ресорната асоциация получават допълнително по до 60 лв. под формата на ваучери за храна към заплатата си. Общата сума се определя всяка година от Министерството на финансите и за 2016 г. е 260 млн. лв. Тя се разпределя на квоти, като т.г. има 130 квоти по 2 млн. лв. В края на юли са останали само 15 нераздадени квоти на обща стойност 30 млн. лв. По данни на социалните партньори недостигът се очаква да бъде 60 млн. лв. при нормално функциониране на системата. Причината за предсрочното изчерпване на лимитите е, че всяка година се включват все повече фирми.

Заради привършването на квотите всички национално представителни синдикати и работодателски организации изпратиха писмо до министъра на финансите, с което настояват спешно да се свика междуведомствена експертна група за преглед на съществуващата ваучерна система и усъвършенстване на нормативната уредба. 

Те предупреждават, че голяма част от близо 400 хил. служители и техните домакинства няма да получат част от своя доход за последните 4 месеца на годината и това може да доведе до социално напрежение. "За работещите на минимална работна заплата това означава намаление на покупателната способност с до 13%", коментират от асоциацията на операторите на ваучери.

През май от МФ са изпратили покана към социалните партньори да определят представители за участие във въпросната група. В писмото на синдикати и работодатели се посочва, че досега няма информация групата да е създадена и да е насрочено нейно заседание. 

В същото време от ведомството на Владислав Горанов коментираха, че работната група преценява необходимостта от ревизия на законодателството по темата, но не уточниха до какви изводи са стигнали експертите и дали ще има промяна в механизма за определяне на лимитите догодина.

Бизнесът и синдикатите настояват квотите да отпаднат или да се намери по-справедлив механизъм за определянето им. От асоциацията посочват, че от 42 страни в света, в които действа ваучерна система, само у нас има квоти. От КТ "Подкрепа" добавят, че през 2004 г. Румъния е премахнала квотите, което не е довело до драстично увеличение на използваните ваучери.

Министерството на финансите обаче не е склонно да премахне напълно ограниченията. Позицията на ведомството е, че така се постига баланс между социалния ефект и ефекта от загубите за бюджета. 

"Квотната система произтича от необходимостта така предоставените данъчни и осигурителни облекчения да бъдат с измерим ефект върху фискалните приходи в държавния бюджет и служи за база при определяне на размера на загубата от данъчни приходи при съставяне на бюджета", коментираха от МФ. 

"Отпадането на общата годишна квота би довело до невъзможност да бъде изготвена предварителна оценка на данъчните разходи, свързани с данъчното облекчение, предоставено под формата на ваучери за храна, което ще се отрази върху държавния бюджет", каза в края на миналата година финансовият министър Владислав Горанов по повод запитване на депутат. Според МФ, ако не съществува квота, това би довело до "неясни механизми за разпределение и оползотворяването на предоставените ваучери за храна".

Ваучерите са в размер на 60 лв. месечно, освободени са от осигуровки и данъци и работодателите ги предпочитат като бонус към заплатата.

 

Прочетено: 1338