06.04.2022

Работодателите нямат възражения по отношение на предложените от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) промени в Кодекса на труда (КТ), според които бащите ще имат право на платен отпуск от два месеца до навършване на 8-годишна възраст на детето. Правото на отпуск на майката поради бременност и отглеждане на дете до 8-годишна възраст са регламентирани в закона и сумарно биха могли да надвишат 3 години, докато до този момент за бащата не е предвидено такова, освен кратък отпуск при раждане на дете.

Законодателството в момента

Ползването на отпуск в посочените случаи е индивидуално право на майката (осиновителката), което тя може по нейно желание да прехвърли на бащата (осиновителя) след навършване на 6-месечна възраст на детето или след изтичане на 6 месеца от деня на предаване на детето за осиновяване (чл. 163 и чл. 164 от КТ).

Отпускът поради бременност и раждане и за отглеждане на дете традиционно се възприема като право, което се гарантира на майката с оглед връзката, която има между нея и малкото дете.

Поради това, до момента правата на бащата на тези видове отпуск са изцяло в зависимост от волята на майката, се обосновава предложението. Според сега действащото законодателство бащата има право единствено на платен отпуск от 15 дни от датата на изписване на детето от болницата. Освен ако майката не му прехвърли част от отпуска си, към момента правната уредба не осигурява индивидуално право на бащата (осиновителя) на отпуск за отглеждане на дете, с гарантирано право на възнаграждение или обезщетение.

По чл. 167а от КТ и двамата родители имат право на неплатен отпуск от 6 месеца до навършването на 8-годишна възраст на детето, като 5 от тях могат да се прехвърлят на другия родител.

Предложението - бащата с индивидуално право на отпуск

Предложението е свързано с директива на Европейския парламент за равновесието между професионалния и личния живот на родителите. Тя задължава държавите членки да осигурят индивидуално право на отпуск на всеки един от родителите с продължителност четири месеца, два месеца от които не могат да бъдат прехвърляни на другия родител. За периода на този отпуск е задължително да се определи заплащане или обезщетение. Поради това се налага промяна в действащото законодателство, която да регламентира индивидуално право на бащата (осиновителя) на отпуск за отглеждане на дете до 8 години.

"Майката към момента има индивидуално право на много повече отпуск, отколкото се предвижда в директивата - от 45-я ден преди раждането на детето до края на първата му година и обезщетение при ползване от 90% от осигурителния доход. За втората година на детето има право на отпуск за отглеждането му, като тук обезщетението е в размер на 710 лв. месечно. Отделно има право на неплатен отпуск от 6 месеца до навършване на осмата година на детето. Евентуално бащата може да прехвърли още 5 месеца от полагащия му се същи вид отпуск", обясни пред "Дневник" Ненко Салчев, началник на отдел "Трудово право и условия на труд" в дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд" на МТСП. Той уточни, че в България размерът на отпуска за майките е най-дългият в ЕС.

Предложението предвижда бащата (осиновитялят) да ползва 2 месеца платен отпуск, само ако не е ползвал прехвърлен от майката платен отпуск.

За да получи отпуска, той трябва да уведоми работодателя си поне 10 дни предварително. Отпускът ще може да се ползва наведнъж или на части. Работодателят може да му го откаже, като представи писмено мотивирано становище за отказа, е регламентирано в предложението.

Проектът е публикуван за обществено обсъждане до 3 май 2022 г. Предвижда се промените да влязат в сила от 1 август.

Работодателите - недоволни, но за друго

Жасмина Саръиванова, експерт от център "Работодателски интереси" при Българската стопанска камара (БСК) каза пред "Дневник", че работодаетлите вече са запознати с предложението и са съгласни с него.

"Предложения във връзка с транспонирането на директивата бяха разглеждани в работна група, сформирана от МТСП и в нея участвахме социалните партньори. Текст на проекта е в следствие на обсъжданията и разговорите в рамките на работната група, като той допълва всички отпуски, свързани с отглеждането на малки деца, които и до момента съществуват в българското законодателство в Кодекса на труда", каза тя. Саръиванова отбеляза, че българското законодателство е едно от най-щедрите в ЕС, защото родителските отпуски са много по-големи, отколкото в другите държави.

Работодателите обаче настояват да посочат един свързан проблем, за който БСК алармира от много години - така нареченото натрупване на отпуск в отпуск, т.е. когато майката или бащата ползват отпуск за гледане на малко дете, а за същия период от време им се начислява и платен годишен отпуск. Това, според работодателите, не следва да бъде така, защото платеният годишен отпуск е с цел психическо и физическо възстановяване от полагането на труд по трудово правоотношение. "Затова смятаме, че този въпрос не трябва остава извън полезрението, говорейки за този тип отпуски", заяви Саръиванова.

Дата: 06.04.2022

Източник: Дневник

Прочетено: 1707