ДОБРЕВ: ЩЕ ПЕЧЕЛИМ ПО 150 МИЛИОНА ЕВРО ГОДИШНО ОТ ЮЖЕН ПОТОК
В доклада на консултанта HSBC няма категорично становище дали проектът "Белене" е щял да бъде печеливш, а там се разигравали различни сценарии с много условности. Никой нямаше изгода от отлагането на решението за "Белене", от това всички бяха губещи. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев пред БНТ.
„Преговорите в Москва не бяха лесни, но не бяха и толкова трудни, колкото очаквах. Резултатите в крайна сметка бяха много добри за България", обясни още той.
Добрев призна, че първата му седмица като министър е била много трудна заради казусите "Горубсо" - Мадан и АЕЦ "Белене". "На разговорите с руския вицепремиер Игор Сечин въобще не стана въпрос за неустойки. Владимир Путин и Бойко Борисов са се разбрали да не се стига до съдилища и за нас двамата остана да уточним детайлите по отказа ни от проекта. До края на месец април ще се направят всички сметки по проекта и ще покрием разходите, които е направила руската страна дотук. Ще има Седми блок на АЕЦ "Козлодуй" и отсега започваме да работим за това. Има техническа възможност това да бъде почти готовият реактор за АЕЦ "Белене", което обаче ще отнеме време", каза още Делян Добрев.
Той заяви, че очаква тази седмица парламентът да разреши добива на конвенционален газ в България. "Ако специалистите и еколозите ни убедят, че добивът и на шистов газ е безопасен, не виждам защо мораториумът трябва да остане. В резултат на разработването на находища от шистов газ в САЩ например цената на синьото гориво там е доста по-ниска, отколкото у нас", посочи икономическият министър.
Той уточни, че договорената отстъпка в Москва от 11% е средно за всички количества природен газ, които получаваме от Русия. "Ще купуваме газ на цена под 500 долара. Това не ни обвързва с нищо, ние така или иначе искахме да ускорим проекта "Южен поток", заяви още Делян Добрев.
Той разкри, че България ще печели по около 150 млн. евро годишно от транзитни такси след построяването на газопровода "Южен поток".
"Не сме дали и един сантиметър от нашите тръби", обясни министърът.
Той на прави уточнението, че новият газопровод ще увеличи и с около 12% приходите, които в момента страната получава за транзита на природен газ за Турция, Гърция и Македония.
В студиото на БНТ днес бе и депутатът от БСП Петър Курумбашев. Той заяви, че утре на Изпълнителното бюро на партията ще се коментира дали ще бъде искан нов вот на недоверие и дали мотивът за това ще бъде отказът ни от строеж на АЕЦ "Белене".
По думите му, премиерът Бойко Борисов поставя собственото си политическо бъдеще пред интересите на България.
"Проектът се простираше далеч след времето, в което той ще бъде на власт. Цената на проекта можеше да стигне най-много до 7,5 млрд. евро, въпреки думите на премиера за някакви 20 млрд. В следващите 40 г. България щеше да печели пари и да изнасяме електроенергия. Сега Турция ще построи АЕЦ и след време ще внасяме оттам не само домати, а и електроенергия", заяви депутатът от левицата, като добави, че правителството така и не е изчакало оценката на консултанта, за която са платени 60 млн евро.
"Идеята да се строи газова площадка на мястото на "Белене" е безумна, защото ние имаме лицензирана площадка за ядрена централа. Това е все едно да имаш лиценз за стадион за Шампионската лига, на който да играеш в „А" окръжна група", каза още Петър Курумбашев.
Министърът на енергетиката Делян Добрев отрече твърденията, че след години ще се наложи да внасяме електроенергия от Турция. Той уточни, че страната ни разполага с достатъчно мощности, които да покрият вътрешното потребление.
"Ние сме една от страните, които пилеят електроенергия, затова енергийната ефективност трябва да се превърне в приоритет за нас", добави Делян Добрев.