За всички е известно, че Китай и страните от Централна и Източна Европа са традиционно добри приятели и партньори. В новата историческа епоха Китай и страните от Централна и Източна Европа са изправени пред общите задачи за развитие на икономиката и обществото, подобряване живота на населението и укрепване на националната мощ. Отношенията между Китай и страните от Централна и Източна Европа са важна съставна част от китайско-европейските отношения. Укрепването на взаимнополезното сътрудничество между страните във всички области е в съответствие с общата тенденция към задълбочаване на отношенията на всестранно стратегическо партньорство между Китай и ЕС, и влива нови жизнени сили за бъдещото развитие на китайско-европейските връзки. 

На 26 април в полската столица Варшава се състоя среща на върха между Китай и страните от Централна и Източна Европа и Форум за търговско-икономическо сътрудничество Китай - Централна и Източна Европа. Премиерът на Китай Вън Дзябао проведе отделни срещи с държавните ръководители от Централна и Източна Европа и изнесе реч на форума, в която представи множество предложения за укрепване на практическото сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа. Тези предложения са следните:

1. Сформиране на Секретариат за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа, който да бъде учреден към Министерство на външните работи на Китай и да отговаря за обсъждането и координирането на дейностите по сътрудничеството, за организиране на срещи на върха и за прилагането на договорените резултати. Шестнадесетте страни от Централна и Източна Европа на доброволен принцип определят кореспондираща институция и един координатор в своята страна, който участва в координиране на работата на Секретариата. 

2. Създаване на специална кредитна линия от 10 милиарда щатски долара, в която са включени в определено съотношение преференциални кредити. Средствата ще бъдат използвани в съвместни проекти в инфраструктурата, високите технологии, зелената икономика и др. области. Шестнадесетте страни от Централна и Източна Европа могат да кандидатстват с проекти пред Китайската банка за развитие (China Development Bank), Ексим банк (China Exim Bank), Промишлено-търговска банка (Industrial and Commercial Bank of China), Китайската банка (Bank of China), Строителна банка (China Construction Bank), СИТИК банк (China CITIC Bank).

3. Инициатива за създаването на Фонд за инвестиции и сътрудничество Китай - Централна и Източна Европа с първоначална цел набиране на средства в размер на 500 милиона щатски долара.

4. Китайската страна ще изпрати в страните от Централна и Източна Европа "работни групи за стимулиране на търговията и инвестициите" и ще предприеме реални стъпки за насърчаване на двустранното търговско-икономическо сътрудничество. Китай желае заедно с всяка една от страните да положи съвместни усилия за увеличаване на търговския оборот между Китай и 16-те страни от Централна и Източна Европа до 100 млрд. щатски долара в срок до 2015 г. 

5. В съответствие с реалните условия и необходимости на страните от Централна и Източна Европа Китай ще стимулира своите компании в следващите 5 години да изградят съвместно с всяка страна по една икономическа технологична зона и ще продължава да насърчава и подкрепя още повече китайски предприятия да участват в изграждането на вече съществуващите икономически технологични зони. 

6. Китай желае съвместно с 16-те страни от Централна и Източна Европа активно да търси форми за финансово партньорство като взаимен обмен на валута, трансгранични търговски разплащания в местна валута и взаимно учредяване на банкови представителства. 

7. Създаване на консултативен съвет от специалисти по изграждането на транспортна мрежа Китай-Централна и Източна Европа. Министерство на търговията на Китай поставя началото, а 16-те страни от Централна и Източна Европа се включват на доброволен принцип, като страните съвместно обсъждат различни форми за изграждане на образцова регионална магистрална или железопътна мрежа посредством съвместни инвестиции, общи концесии и др. 

8. Инициатива за организиране в Китай през 2013 г. на "Форум за културно сътрудничество Китай - Централна и Източна Европа" и в тази рамка провеждане на регулярни културни срещи на високо ниво и експертни срещи, както и взаимно организиране на културни фестивали и специализирани мероприятия.

9. През следващите 5 години на 16-те страни от Централна и Източна Европа да бъдат предоставени 5000 стипендии за обучение на студенти, както и подкрепа за изграждане на институти "Конфуций" и аудитории "Конфуций" в тези страни. През следващите 5 години се планира в Китай да бъдат поканени 1000 учащи се от всички 16 страни за изучаване на китайски език. С цел засилване на междууниверситетския обмен и съвместните научни изследвания през следващите 5 години Китай ще изпрати 1000 студенти и учени на специализация в 16-те страни. Министерство на образованието на Китай планира през следващата година да организира "Семинар по образователни политики Китай - Централна и Източна Европа". 

10. Инициатива за създаване на "Съюз за насърчаване на туризма Китай - Централна и Източна Европа". Националното бюро по туризма на Китай поставя началото и кани за участие управляващите институции в сферата на гражданската авиация, туризма, както и авиационни компании да се включат, с цел взаимно промотиране и съвместно разработване на туристически маршрути, а също така преговори за откриване на директни авиовръзки между Китай и 16-те страни. Националното бюро по туризма на Китай планира по време на Китайското международно туристическо изложение в Шанхай през есента на тази година да проведе като съорганизатор "Специализирана презентация на туристически продукти Китай - Централна и Източна Европа". 

11. Създаване на "Фонд за изследване на отношенията Китай - Централна и Източна Европа". Китайската страна е готова да предостави средства в размер на 2 милиона китайски юана за подкрепа на научния обмен между изследователските структури и учените на двете страни. 

12. Китайската страна планира организирането на първия "Форум на младите политици от Китай и Централна и Източна Европа", на който да бъдат поканени за участие представители на младежта от двете страни, с цел задълбочаване на взаимното опознаване и дружеските връзки. 

Аз съм убеден, че реализирането на гореизложените предложения ще влее нови жизнени сили в традиционното приятелство между Китай и страните от Централна и Източна Европа. България е важен член на групата страни от Централна и Източна Европа, тя е една от първите държави в света, установили дипломатически отношения с нов Китай. Аз призовавам представителите на всички кръгове в страната активно да подкрепят и да отговорят на представените от китайската страна предложения, както и активно да участват в процеса на реализиране на всяко едно от предложенията. 

Ако си представим, че традиционното приятелство между Китай и страните от Централна и Източна Европа посреща една изпълнена с енергия и жизненост пролет, то китайско-българските дружески отношения трябва да положат всички усилия, за да се превърнат в един прекрасен пейзаж от тази пролет!

Ако приемем, че практическото сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа очаква богата реколта през бъдещата златна есен, то китайско-българското сътрудничество непременно трябва да бъде един от най-богатите плодове от бъдещия урожай.

Прочетено: 3180