България е сред трите страни в Европейския съюз, в които цените на потребителските стоки са се повишили най-малко на годишна база (с 1,8%), измерена към май. Това показват данните на европейската статистическа служба Евростат. По-ниска инфлация е имало само в Естония и Швеция (по 0,9%). Животът е поскъпнал най-много в Унгария (5,4%) и Естония (4,1%).

През май средното ниво на годишната инфлация за 27-те членки на ЕС е 2,6%. През април беше 2,7%. В еврозоната годишната инфлация е спаднала до 2,4%, което е най-ниското  ниво от повече от година. На месечна база Евростат отчита дефлация от 0,1%.

В 15-те страни, които използват еврото, най-много са поскъпнали тютюневите изделия, горивата, транспортът и жилищата. Намаляване на цените е имало в комуникациите.

Въпреки спадането на инфлацията на годишна база обаче понижението спрямо предишния месец е по-малко от очакваното. Това може да забави плановете на Европейската централна банка да сведе инфлацията под 2%, отбелязва Ройтерс. Повечето анализатори очакват поевтиняването да продължи заради безработица и забавянето на икономиката в региона.

Друго изследване на Евростат нарежда България на второ място в ЕС по увеличаване на разходите за 1 час труд. Пред нас е само Естония.

През първото тримесечие на 2012 г. заплати, осигуровки, обезщетения и социални придобивки за персонала са стрували на родния бизнес с 6,8% повече спрямо същия период на м.г. Най-много са се увеличили разходите за труд в услугите - с 9,5%. В индустрията нарастването е с 4,2%, а в строителството - с 0,4%, показват данните на Евростат. За ЕС средният ръст е 1,7 на сто.

Увеличението на разходите за труд обаче не означава, че работодателите са вдигнали заплатите със същия процент. За повишаването на показателя роля има и стремежът на бизнеса да запази опитните си кадри и да се освободи от работниците с по-ниска квалификация. По-ефективните служители обикновено получават и по-високи заплати, което автоматично повишава средния разход за труд, дори и без да има реален ръст на възнагражденията.

 

Прочетено: 2436