Протест под наслов „Цените скачат, властта пада" срещу шоковото поскъпване на тока от 1 юли ще се проведе пред сградата на Министерския съвет.

Протестиращите ще настояват за оставката на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев (ДКЕВР) и реформа на цялата структура на регулатора. Според организаторите от ВМРО, "Атака" и други формации неочакваният скок на цената на електроенергията с 13 % от началото на месеца ще доведе до фалит много малки и средни фирми. Същевременно българите ще станат още по-бедни, информирма Дарик радио.

Ангел Джамбазки от ВМРО обясни, че протестиращите очакват министър-председателят да се срещне с тях и да чуе исканията им. По думите му поскъпването най-вече на тока е „нахално" и ще доведе до фалит малките фирми, информира "Нова телевизия".

"Искаме договорите с електроразпределителните дружества, например, да бъдат прекратени и те да бъдат „изгонени от България", каза политикът. Той настоява и за промяна в ДКЕВР, която по думите му е „адвокат на монопола". Развалянето на договорите е възможно, но това означава да се платят неустойки, така че това не е лесно като решение, коментира от своя страна министър Делян Добрев в ефира на "Нова телевизия".

Според Волен Сидеров скокът на електроенергията е необоснован и премиерът Борисов трябва да бъде изслушан в парламента по темата. Заради увеличението на тока, от "Атака" поискаха вчера оставката на шефа на ДКЕВР Ангел Семерджиев.

Вчера шефът на регулатора обяви, че няма да напусне поста по собствено желание.  Той допълни, че си носи оставката в джоба и коментира: "Въпросът не е в моята оставка, а въпросът е какви са причините и кой ми я иска. Знаете по реда на закона как е назначен всеки от членовете на комисията и е предвиден ред в закона как се освобождават членовете на комисията”.

От 1 юли токът поскъпна с 13%, а природният газ - с близо 5%.

Парното и топлата вода поскъпват в София, Русе, Велико Търново и Перник, а поевтиняват в Пловдив, Варна, Бургас, Плевен и Враца. За бита дневната тарифа на тока се увеличава с малко над 13 на сто, а нощната - с близо 15%. За стопанските потребители повишението е съответно с 13% и 16%. Най-скъпа става дневната енергия при Е.ОН, а най-евтина - тази на ЧЕЗ. При нощната енергия съотношението е обратно.

Прочетено: 2354