МВФ: НОВОВЪЗНИКВАЩИТЕ ПАЗАРНИ ИКОНОМИКИ СА ПО-ДИНАМИЧНИ ОТ БОГАТИТЕ СТРАНИ
Нововъзникващите пазарни икономики, за първи път в историята, са преживели по-продължителен икономически растеж и по-къси рецесии в сравнение с богатите страни през последното десетилетие, заключава доклад на Международния валутен фонд (МВФ).
Редица нововъзникващи пазарни икономики и развиващи се страни са постигнали добри резултати през последните 10 години и по време на финансовата криза, констатират експертите на МВФ.
Китай, който през този период стана втората икономика в света, е увеличил брутния си вътрешен продукт (БВП) със 7.6% през второто тримесечие, докато в същото време еврозоната е отчела свиване с 0.2%.
В доклада си МВФ подчертава, че тази динамика се дължи основно на по-добра икономическа политика (овладяване на инфлацията, гъвкаво равнище на безработицата), но допълва, че тя е и резултат на променливи фактори: навлизането на масивни потоци от капитали, бурно разрастване на кредита и бума на суровините.
Тази тенденция е продиктувана и от по-малкото шокове, които понесоха нововъзникващите пазарни икономики през последното десетилетие (банкова криза), уточнява вашингтонската институция, която обаче допълва, че тези страни не са били напълно пощадени.
Има голям риск напредналите страни да преживеят още една по-голяма рецесия или пък да се появят отново вътрешните фактори на уязвимост, посочват експертите на МВФ.
Кризата в Европа вече започна да се отразява върху големите нововъзникващи пазарни икономики (Китай, Индия, Бразилия), чийто растеж прояви признаци на задъхване през последните месеци.