Първа стъпка към създаването на единен банков надзор в еврозоната направиха лидерите на Европейския съюз на среща на върха в Брюксел. Те се договориха до края на годината да постигнат решение за поетапното установяване през 2013 на контрол върху 6000 банки от еврозоната от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ). Банковият надзор се счита за ключов етап от стратегията за излизане от дълговата криза в Европа.

„Ще работим за финализирането на правната рамка за банковия надзор до края на годината”, подчерта председателят на Европейската комисия Жозе Барозу. „Регулаторът ще може да упражнява контрол по отношение на всяка банка в еврозоната. При желание страните извън еврозоната също ще могат да се присъединят към механизма”, допълни Барозу.

„Единният надзорен механизъм може да започне да действа от 2013”, коментира президентът на ЕС Херман Ван Ромпой.

Всички 6000 банки в еврозоната ще преминат постепенно под контрола на ЕЦБ до 2014, посочва агенция Reuters. Първи под надзора на ЕЦБ трябва да минат банките, получили спасителна помощ.

Едва когато банковият надзор стане ефективен, ще е възможно Европейският спасителен фонд да рекапитализира директно банките в еврозоната. Този въпрос засяга най-много Испания, чиито банки се нуждаят от капиталова инжекция в размер на близо 60 млрд. евро, отбеляза Financial Times.

Франция настояваше директната рекапитализация да се случи по-бързо. Германия обаче предупреди да не се прибързва.

Каква е позицията на България относно присъединяването към банковия надзор все още е неясно. През септември управителят на БНБ Иван Искров коментира, че страната ни няма намерение да се включва в банковия съюз. На друго мнение обаче беше финансовият министър Симеон Дянков, който заяви, че България подкрепя идеята за общ банков съюз.

Прочетено: 2045