Над 1,8 милиарда евро годишно се вливат в българската икономика от наши емигранти в чужбина. Преди настъпването на кризата чрез преводи до своите семейства българите по света са пращали у нас над 2 милиарда и половина.


Това разкри почетният председател на Асоциацията на българите по света акад. проф. д-р Григор Велев, цитиран от Дарик. Според него сънародниците ни зад граница са около 15 милиона.


Проф. Велев смята, че българите се дискриминират в Европа и често работят срещу двойно по-ниски възнаграждения в сравнение с гражданите на съответната държава. Друг проблем, с който се сблъскват емигрантите, е неглижирането им от страна на консулства и посланически служби. Затова членовете на Световния парламент на българите ще настояват за създаването на министерство, което да защитава интересите им.


„Агенцията за българите в чужбина работи с един мизерен бюджет и поддържа формален контакт с българските общности“, смята академикът. За да обсъдят начина на живот на българските емигранти и за да обменят опит, членовете на Световния парламент на българите ще проведат своята Четвърта редовна сесия. В събота и неделя в Община Варна те ще поставят въпроси, свързани с отношението към българите в Македония, присъединяването на Западните покрайнини към Сърбия, човешките права на емигрантите, начините държавата да подпомогне финансово Световния парламент на българите и други.

Прочетено: 2451