Българският бартер клуб съществува от септември 2011 г. Участието в него е по-привлекателно за малките и средни предприятия, тъй като големите фирми имат значително по-лесен достъп до банкови кредити. Идеята е членовете да се облекчат финансово и да не вадят пари от джоба си за нужните им стоки и услуги, а да ги получават чрез натурална размяна.Когато левовете не стигат, на ход е натуралната размяна.

Ако искате да вземете нещо без пари и в същото време да се отървете от стока, която вече не можете да гледате в склада, вашето място е в бартерклуба. Той съществува у нас малко повече от година и вече има над 200 постоянни и верни членове от различни бизнеси, които непрекъснато се увеличават.

Идеята възникнала, след като няколко бизнесмена прочели това-онова в чуждата преса и в интернет, разказва Лъчезар Думанов, един от основателите на клуба. Принципът на този начин на търговски взаимоотношения е на complementary currencies (допълнителна валута). Създават се бизнесмрежи на принципа на В2В, в които онлайн се предлагат, продават и купуват най-различни стоки и услуги чрез complementary currencies.

За България това са бартер левове - условна парична единица, приравнена по стойност към лева. Ако сте продали през бартер клуба партида детски играчки например, след това с получените бартер левове може да отидете на вечеря в ресторант. Там няма да платите нищо, използвайки натрупаната "допълнителна валута". Необходимо условие обаче е собственикът на заведението също да е член на клуба, обясни Думанов. Търговци и производители може по този начин да се отърват от стоки, които залежават в складовете им. Защото някой друг отчаяно може да се нуждае от тях, но не е в състояние да си го позволи, защото няма свободни пари. Той пък би могъл да продаде свой продукт и срещу получените бартер левове да отърве друг предприемач от стоката му. И всичко това, без да се налага да се ангажират магазини, да се правят банкови транзакции, да се плаща на служители.

Има онлайн платформа, на която се осъществяват бартерните сделки. Ако в момента стоката, която търсиш, не е налична, натрупваш бартер кредит, който ще ползваш, когато ти потрябва. При първите стъпки ентусиастите са се свързали с подобни сдружения от цял свят - САЩ, Австралия, за да почерпят опит и да получат съвети. Сега вече тях ги търсят за същото. Преди дни се обадили гръцки журналисти, които искали да им разкажат повече за българската практика, за да я популяризират и в южната ни съседка. Те смятат, че това би помогнало много на дребните предприемачи в Гърция в борбата им за оцеляване днес.


Членовете на родния бартер клуб са главно от София. Затова Лъчезар Думанов и съмишлениците му са се амбицирали да разширят движението и да го направят нациинална организация. Искат във всеки по-голям град да има членове на бартер клуба. Разбира се, далеч сме от мисълта, че това е рецептата за излизане от кризата, но помага, твърди Думанов. Българското предприемачество е на 22 години, има още да се учи, допълва той. Най-много енергия отнема да обясниш смисъла и духа на инициативата. Ползват предимно фейсбук или се разпространява от човек на човек.

Прочетено: 2927