През последната година се забелязва слаб ръст на възнагражденията в България, сочат данните на консултантските компании AIMS Human Capital Bulgaria, ConsulTeam Human Capital Bulgaria, Pedersen & Partners и Entalent Talent Management Consultancy, които участваха в дискусия на есенния HR форум „И парите имат значение”, организиран от  Българската асоциация за управление и развитие на човешките ресурси – БАУРЧР и „Кариери”, подкрепен за поредна година от Jobs.bg.

Въпреки че ръстът е средно около 5%, това се отчита като добра новина, тъй като тенденцията от 2000-та година планираното увеличение на възнагражденията да изпреварва действителният ръст на заплатите рязко се обърна през 2008-а година, категорични са експертите в областта.

Зад привидно спокойните цифри се крие огромна динамика и големи промени, коментира данните от тазгодишното проучване на AIMS Human Capital Bulgaria управляващият съдружник на компанията Мария Шишкова. По думите й в организациите има активно движение на влизащи и излизащи служители, а тенденцията заплатите на всички да бъдат увеличени с един и същ процент остава в миналото. Мария Шишкова подчерта, че вече няма гаранция, че на всеки един служител в компанията възнаграждението ще бъде актуализирано. Това, което обаче не се променя, са факторите, които влияят на актуализацията на заплатите. Логично според Шишкова индивидуалното представяне е факторът с най-голяма тежест и тази тенденция ще се запази.

Според данните от проучването на ConsulTeam Human Capital Bulgaria увеличението на възнагражденията за 2011-2012 на висшия мениджмънт - изпълнителни директори, членове на управителния съвет, директори на функции, е 2%, посочи Стела Димитрова, продуктов мениджър в консултантската компания. На ниво мениджъри -  среден мениджмънт, линеен мениджмънт, супервайзори, ръстът е 4%. Единствено при оперативния персонал – хората без висока или без почти никаква квалификация, има леки намаления на възнагражденията, като Стела Димитрова подчерта, че не става въпрос за орязване на заплатите. „В проучването, което правим за 11-та поредна година, никога не сме наблюдавали стандартни намаления – човек, който две поредни години заема една и съща позиция, да получава по-ниска заплата на следващата година”, каза тя. Разликата в промяната на възнагражденията в посока надолу се дължи на процеси по преструктуриране на организацията, оптимизиране на персонала и промяна на отговорностите.

„Ситуацията в България не е много по-различна от тази в Европа“, посочи Конрад Прамбьок, ръководител на отдела за консултации по възнагражденията в Pedersen & Partners. По думите му до 2007 заплатите в България, както и в много други страни, се увеличаваха с 10-20% на година. След големият спад през 2008, тенденцията вече е възнагражденията бавно да започват да се увеличават, но с 3-5% годишно.

Конрад Прамбьок сравни и данните за брутните нивата на заплащане в Европа, според които България е на последно място. Той обаче посъветва да не се гледат абсолютните числа, защото често те изкривяват картината. Като пример той посочи, че сумата, която е платил за такси в София, във Виена, където заплатите са 100% по-високи, е само услугата да си повикаш такси. Затова при сравняването на заплати в абсолютни числа трябва да се вземе предвид стандартът на живот в конкретната държава, подчерта той.

Прочетено: 2763