Стефан Воденичаров е новият председател на БАН, избран от Общото събрание на академията вчера. Той бе единствен кандидат за поста. Присъствалите 97 членове на ОС изслушаха платформата на акад. Воденичаров и отговорите на зададените му въпроси, след което тайното гласуване показа резултат 57 гласа "за", 32 "против" и 8 бели бюлетини.

Акад. Стефан Воденичаров е председател на Националния съвет по икономическа политика (НСИП) - консултативен орган към УС на БСК. Съветът се избира от Общото събрание на БСК в състав не по-малко от 80 души и е с мандат от 5 години. В състава на НСИП влизат представители на бизнеса и науката от различни икономически сфери. Съветът подпомага БСК при формулирането на актуалните политики и задачи, стоящи пред икономическото развитие на страната.

Стефан Воденичаров е роден на 1 септември 1944 г. в София, завършил е ТУ-София, от 1991 г. е професор, от 2004 г. - член-кореспондент, и от 2012 г. - академик. Директор е на Институтa по металознание, съоръжения и технологии "Акад. Ангел Балевски" при БАН. Ръководил е 207 научни проекта, сред които - проекти на НАТО и на ЕС. БАН избира председател за втори път тази година, след като акад. Стефан Додунеков, оглавил академията на 11 юни, почина през август. 

В програмата си за следващите 4 години акад. Воденичаров посочи, че академията трябва да разширява връзките си с държавните институции и да се отвори широко към обществото, за да знаят всички какво работят учените. Според него БАН трябва сама да предлага решения по важни за страната въпроси. Особено място той отдели на контактите на БАН с вузовете и с индустрията и предприятията, чиито собственици вече много често не са български. Изходът е БАН да им предлага по-добри продукти от техните, като ги рекламира достатъчно добре. Акцент ученият постави и върху темата за националната сигурност и занемареното национално самочувствие на българина. За националната сигурност могат да работят и физици, химици, биолози, както и хуманитарите, а академията е длъжна да поддържа националното самочувствие и духа на българина, смята той. Акад. Воденичеров не подмина и темата за подобряването на микроклимата в БАН и изрази намерението си да направи промени в Централното управление, за да бъде то общоакадемична администрация. Той смята да създаде актуален регистър на собствеността на БАН.

Първата ми задача ще е да има по-достоен бюджет на БАН за 2013 г., заяви новият председател пред журналисти. Ще се опитам да обясня на президентството, на МС и на парламента, че БАН може да бъде много по-ефективна и полезна, ако ни дадат възможност да работим, каза той. ОС прие вчера обръщение до НС, че учените подкрепят искането на Настоятелството на БАН за поне още 14 млн. лв., за да бъдат покрити поне заплатите. В първите минути на новия пост Воденичаров бе повикан в НИМХ, където журналистката Валя Ахчиева се готвела да отправя нови упреци за две купени преди две години коли, които самата академия е дала на прокурор.

Прочетено: 3051