Държавните и правителствени ръководители на страните от Европейския съюз постигнаха съгласие, че освен единен банков надзор, трябва възможно най-скоро да бъдат създадени общи механизъм за оздравяване на банки и за гарантиране на депозити.

Вчера министрите на финансите на ЕС постигнаха съгласие за единен банков надзор в еврозоната от март 2014 г.

Кратките срокове, в които беше договорен единният банков надзор според председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой доказва, че Евросъюзът може да действа решително по важните въпроси. В очакване на формалното одобрение на Европейския парламент за надзора европейските лидери вече гледат към следващите стъпки, обяви Ромпой, цитиран от БНР.

"За да може единният надзорен механизъм да е ефективен, тази нощ ние решихме, че когато той заработи, ще ни е нужен и единен оздравителен механизъм със съответните правомощия, който да гарантира, че всяка банка в участващите страни-членки може да бъде оздравена с подходящите инструменти".

Председателят на Еврокомисията Жозе Барозу обясни ползата от подобен механизъм: "Това ще означава, че данъкоплатците няма да е нужно да поемат разходите за оздравяване на банки в бъдеще и че секторът ще плаща за решаването на собствените си проблеми, каза Барозу. Той добави, че през 2013 г. Европейската комисия ще направи предложение за подобен механизъм, както и за обща схема за гарантиране на депозитите.

"Целта ни е да укрепим общия валутен съюз, запазвайки целостта на ЕС, увериха Ромпой и Барозу.

След първия ден на Европейския съвет никой не използва изрази като "Европа на две скорости". В приетите от него заключения обаче е предвидена възможност страните от еврозоната и европейските институции да сключват помежду си споразумение за повишаване на конкурентоспособността и икономическия растеж. За тях ще се осигури и финансов капацитет или отделен бюджет. Темата ще се обсъжда в детайли през юни догодина.

Друг текст от заключенията предвижда страните от еврозоната да приемат процедура за своите отделни срещи на върха. Паралелно ще се търси и формула как националните им парламенти да участват заедно с ЕП във вземането на решения.

Прочетено: 2495