От началото на 2013 г. в сила влизат важни промени в начина за плащане на данъчни и осигурителни задължения. Плащането на данъци и осигурителни вноски (с изключение на тези за допълнително задължително пенсионно осигуряване - ДЗПО) ще става по една банкова сметка от 1 януари на 2013 г.

• Съществено се променят редът и начинът за разпределяне на постъпилите средства от данъци и осигурителни вноски по съответните бюджети и фондове.

• Автоматично ще се обвързват постъпилите плащания с вписаните в сметката задължения по реда на възникването им.

• Променят се сроковете за внасяне на осигурителни вноски – до 25-то число на месеца, следващ месеца, в който са начислени заплатите.

• Банкови сметки за плащане на данъци и осигуровки:

 Запазва се съществуващата банкова сметка за републиканските данъци по териториални дирекции на НАП, по която ще се плащат данъци и осигурителни вноски, ревизионни актове и лихви.

• Запазват се съществуващите банкови сметки в териториалните дирекции на НАП за ДЗПО, а по тях ще се превеждат само и единствено сумите за ДЗПО.

• По различна сметка ще се превеждат средствата, които постъпват от принудително събиране, тоест когато има образувано изпълнително дело за събиране на публични вземания.

• Открива се нова сметка за превеждане на дивиденти, която ще се администрира от ТД на НАП „Големи данъкоплатци и осигурители”.

• Остават и сметките за Търговска несъстоятелност и Частни държавни вземания.

• Невлезлите в сила ревизионни актове няма да са част от механизма на единната сметка

• Самоосигуряващите се лица получават възможност да изберат да платят здравни вноски, независимо от други по-стари задължения, като подадат заявление в НАП преди плащане на здравноосигурителни вноски.

• Задълженията, които не са за данъци и осигурителни вноски, и са установени от органи, различни от НАП (глоби към КАТ,Регионални здравни инспекции и др.), се превеждат по сметката за принудително събиране.

• За неплатените публични задължения, срокът за плащане, на които е изтекъл преди 1 януари 2008 г., новият принцип се прилага след 1 януари 2014 г.

Всеки клиент на НАП може да провери платените и дължими от него суми за данъци и осигурителни вноски.Електронната услуга „Справка за задължения” изисква електронен подпис или персонален идентификационен код, издаден от НАП.

Колко са задълженията им към хазната, клиентите на администрацията могат да проверят и в офиса на агенцията по постоянен адрес или по регистрация на дружеството, което представляват. Екипът на НАП призовава всички свои клиенти да проверят дали имат непогасени или неуточнени задължения възможно най-скоро.

При възникнали въпроси или неуточнени суми в данъчно-осигурителната сметка, клиентите на администрацията могат да се обръщат към съответния офис по постоянен адрес или по регистрация на дружеството, което представляват.

Електронната услуга „Справка за задължения” изисква електронен подпис или персонален идентификационен код, издаден от НАП. Колко са задълженията им към хазната, клиентите на администрацията могат да проверят и в офиса на агенцията по постоянен адрес или по регистрация на дружеството, което представляват.
 

Прочетено: 3350