ВИДЕО

Фискалният резерв е намалял с около 700 млн. лева за една седмица и според последните данни на БНБ депозитът на правителството е 2,7 млрд. лева. Според експерти в търговски банки са депозирани около 300 млн. лева. Така общите резерви на държавата в момента са около 3 млрд. лв. Това според финансовия министър Калин Христов е нормална тенденция в началото на годината, заради по-големите лихвени плащания. В края на
февруари фисканият резерв е бил дори на по-ниско ниво от 2,4 млрд. лева. Според финасовия министър резервът ше се попълни през втората половина на годината. Категоричен е, че риск за правителствения портфейл и финансовата стабилност няма.

"Фискалният резерв има ролята да позволява правителството във всеки един момент да може да си  посрещне плащанията, т.е. той трябва да се изменя,
няма никакво необичайно поведение на фискалния резерв. относно наблюденията ви за последните дни - там има динамика и в рамките на месеца, в началото намалява, защото се плащат пенсии и други плащания и в средата на месеца се увеличава, тъй като постъпват данъчните приходи, напълно нормални неща се случват и няма никакъв риск или основания за притеснения. Фискалният резерв не е част от валутния борд, затова БНБ има отделни резерви и те в момента са на едни от най-високите исторически високи нива, т.е. по отношение на валутния борд няма и не може да има никакви съмнения", заяви  Калин Христов, служебен министър на финансите.

"Практически повишението на минималната работна заплата има и негативна страна, т.е. тези, които не са заети, техният вход към пазара на труда, вероятността те да бъдат наети намалява. Така че когато се взема решение в рамките на интереса на цялото общество, това не е толкова еднозначна мярка и тя е спорна мярка, така че е въпрос на преценяване на баланса и не е задължително това да е полезно за цялата икономика", добави Христов.

Прочетено: 1338