В бюджет 2014 г. образованието наистина е приоритет. В тази трудна икономическа ситуация бюджетът на министерството не само не беше намален, а е увеличен със 100 млн.лв. Важно е, че тези пари ще бъдат дадени за политики и трябва да бъдат вложени така, че да има максимален ефект от тях. Това заяви министърът на образованието и науката Анелия Клисарова в сутрешния блок на БТВ. „Бих искала да говорим със студентите именно за това – как точно да вложим средствата, които са определени за висше образование. Младите хора трябва активно да участват и при изработването на Стратегията за висшето образование“, изтъкна проф. Клисарова. Според нея в областта на образованието е необходимо да има консенсус. „Не е ли приоритет то на цялото общество и ключов фактор, за да излезем всички от кризата? Трябва да докажем, че образованието е надполитическо. Ако имаме образовани хора, тогава намалява младежката безработица, развива се и икономиката“, подчерта министърът.

Специално за висшето образование проф. Клисарова отбеляза, че става дума за около 25 – 30 млн.лв., с които ще бъдат подпомогнати университетите, но не въз основа на броя студенти, а на качеството. Друг важен показател ще бъде свързването на университета с бизнеса, тоест – каква е реализацията на студентите по професия.

Министърът изтъкна, че в новия бюджет е предвидена оптимизация на делегираните бюджети, така че да се намали разликата между училищата с повече ученици и училищата с по- малко ученици. „Трябва да гарантираме равен достъп до качествено образование на всички. Именно чрез оптимизацията директорите ще разполагат с повече средства, с които да мотивират учителите за по- качествено и ефективно участие в учебния процес“, обясни проф. Клисарова. Тя добави, че единният разходен стандарт за деца със специални образователни потребности е повишен между 5 и 7% в зависимост от заболяването на детето. Също между 5 и 7% е повишен и единният разходен стандарт за професионалните училища. „Това означава, че се увеличава бюджетът на училището заедно с всеки ученик, който постъпи в това професионално училище“, каза министърът на образованието и науката.

На въпрос относно отпадането на деца от училище проф. Клисарова подчерта, че се разработва цяла стратегия по проблема. Министърът посочи, че за 2013г. 4000 деца са отпаднали от училище, като 605 от тях са поради слаб успех, а повечето са по семейни и по социални причини. Проф. Клисарова акцентира върху два основни момента при решаването на проблема. На първо място тя изтъкна образованието на 5 и 6-годишните деца, така че да бъдат подготвени за първи клас и по този начин да се улесни учебният процес. На второ място е въвеждането на дуалната система, при която социалният елемент отпада и децата също са мотивирани да ходят на училище.

По отношение на недостига на лекари в страната министър Клисарова отбеляза, че проблемът се дължи основно на това, че млади хора не остават в България, а отиват в чужбина. „Трябва да направим нормален режим на специализация и на условия на работа на тези млади хора. В момента се разработват промени в Наредба номер 34, която е за специализациите и се съгласува с ректорите и със студентите от медицинските факултети“, каза министърът.

Попитана за протестиращите студенти, проф. Клисарова коментира, че те трябва да изразяват своята гражданска позиция, но въпросът е за начина, по който това става.  „Необходимо е всички да работим, за да излезем от тази трудна ситуация, в която се намира страната“, каза министърът на образованието и науката. Проф. Клисарова отбеляза, че ако има условия студентите да продължат с учебния процес, няма да се стигне до нулева година. Тя беше категорична, че една нулева година ще попречи на всички. „Всеки университет решава как студентите ще доучват пропуснатия учебен процес“, каза още министърът. 

Прочетено: 1863