БЪЛГАРИЯ НЯМА ДА ИЗПЪЛНИ В СРОК ЕВРОАНГАЖИМЕНТА СИ ПО ПРЕЧИСТВАНЕ НА ОТПАДЪЧНИТЕ ВОДИ
България няма да успее да спази срока за изпълнение на пълното съответствие с Директивата за пречистването на градските отпадъчни води. Това заяви зам.-министърът на регионалното развитие Добромир Симидчиев по време на Третата научно-практическа конференция "Предизвикателствата при изграждането и експлоатацията на ПСОВ". Не стана ясно дали ще има санкции и какви биха били те.
За да се изгради ВиК мрежа, която да отговаря на европейските стандарти, са необходими 12.2 млрд. евро. По-голямата част от тази сума ще бъде вложена в изгаждането на канализация и пречиствателни станции за отпадни води. Еврофондовете обаче ще осигурят не пове от 30 на сто, или максимум 3.6 млрд. лв., поясни Симидчиев. По негови думи останалата част от финансирането ще бъде намерена чрез държавния бюджет, ВиК операторите, потребителите или чрез заем.
Държавната хазна обаче ще бъде щадена доколкото е възможно - от една страна, защото развитието на дългосрочно устойчивия бизнес предполага парите да идват от тарифите, а от друга, поради факта, че този механизъм противоречи на принципите, залегнали в рамковата директива за водите. Симидчиев подчерта, че на този етап все още е невъзможно да не се посяга изобщо на бюджета, защото това би означавало цената на услугата да скочи до небесата.
Заради инвестициите в мрежа водата все пак ще поскъпне през идните няколко години средно с 30-40% за страната. Трудно е да се прогнозира къде и с колко точно, коментира зам.-министърът, допълвайки че на места повишението може да е с 20 на сто, докато на други – с 50 или дори 100%.
Причини и възможни решения
Две са основните причини, заради които сега страната е в ситуация да не може да изпълни уречените срокове, смята Симидчиев. От една страна, хората, които преди години са подписвали договора за присъединяване към ЕС, не са били докрай наясно какъв точно ангажимент поемат и са се съгласили на сляпо с поставените условия и гратисния срок. От друга страна, впоследствие България се е оказала неподготвена да отговори на сложността, която изисква изпълнението на тези проекти.
Това, че ще изпуснем срока обаче не е чак такава драма, подчерта Симидчиев, давайки пример с държави като Белгия и Италия, които също имат проблеми с несъответствието. Според него е далеч по-важно през следващите седем години да съумеем да се организираме правилно и да демонстрираме, че правим всичко възможно за постигането на това съответствие.
Една от основните стъпки в тази посока е да сменим подхода при кандидатстването по оперативните програми и вместо общините да са поставени в състезателни условия, да се подходи на регионален принцип. Идеята е, знаейки че има определена сума пари, която е отделена за тях, те да са спокойни и да мислят по-скоро затова как да ги инвестират най-разумно, поясни зам.-министърът.
С приемането на вече разработените 51 на брой генерални региоални планове се очаква този проблем да бъде преодолян. Тъй наречените мастър планове дават основната информация за това коя територия на какво финансиране може да разчита, доколкото те успяват да покажат моментното състояние и основните посоки за развитие, подчерта още Симидчиев. Така, според него, ще се избегне настоящата ситуация финансиране да печелят само най-активните общини за сметка на далеч по-нуждаещи се.