Тази седмица депутатът от Коалиция за България Петър Кънев предложи почивните ни празнични дни да не се отработват в събота, а да се приспадат от годишната ни отпуска. В "Още от деня" той коментира, че това е практика в цяла Западна Европа. Според него традицията у нас - да се сливат празнични и почивни дни, е добра, но отработването в събота е неефективно. "Да имитираме дейности се научихме", каза Кънев и добави, че това е лично негова идея и тепърва предстои да бъде обсъждана както в парламентарната група, така и със синдикати и работодатели.
 
"В моето предложение политика няма и мисля, че то би могло да получи подкрепа от всички парламентарни групи", добави депутатът от левицата.
 
Според главния юрисконсулт на КНСБ Иван Сотиров има известно смесване почивни дни и отпуски. Това са два статута, които са отделно разписани в Кодекса на труда. "Това, че нещо не се отработва пълноценно в съботния ден, когато правителството слива определени дни, не означава, че трябва да се посегне на едно субективно право каквото са отпуските, фиксирани в нашата Конституция. За мен това е едно неотменимо право - не може един празничен ден да се отрязва по някакъв начин и да се вкарва като минус на работника, защото държавата е решила да обяви 5 или 6 дни в годината като празнични", заяви Сотиров.
 
Част от аргументацията на това предложение, особено тази за ефективността на отработването в събота - включително степента на натоварване на държавната администрация, достъпа до публични услуги, има своето основание, подчерта заместник-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков. "Тази възможност и в момента съществува и работодателите могат да се възползват", каза той и добави, че пълноценното отработване в събота е въпрос на организация, на технологична дисциплина. "Въпреки всичко има една степен на резултатност на работната сила, която търпи промяна с времето на натоварване", подчерта Бранков.
 

Прочетено: 2582