вж. ВИДЕО

Бедността в България наистина е феномен, за който трябва да се говори. 728 хил. българи живеят средно с по 93 лв. на месец, 48% от безработните са под границата на бедността, всеки четвърти пенсионер – също, но най-лошото е, че и 7,4% от работещите са под санитарния минимум. Така бившият социален министър и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" Христина Христова коментира темата, която най-много вълнува българите през последните години.

Димитър Бранков от Българската стопанска камара и Ивелин Желязков от Асоциацията на индустриалния капитал в България коментираха, че единственото решение е чрез активна политика на реформи и промени в основните сектори в дългосрочен план. Иначе основните проблеми остават – висок контингент неграмотни и неквалифицирани хора, много малко работещи пенсионери, липса на чужди инвестиции и др.

В тази сложна ситуация се получава и друг парадокс – за 2,5 години минималната работна заплата се е увеличила с над 40%, но не и производителността на труда обясниха специалистите. Получава се икономически дисбаланс, защото само за 2013 г. има ръст на реалните работни заплати с 5%, докато вътрешният брутен продукт нараства със скромните 0,5-0,6% и това създава безработица, уточни Бранков.

Прочетено: 2277