Cофтуерната индустрия генерира около 6% от БВП на България, а износът на сектора надхвърля над 1 млрд. щ. долара годишно. 50% от българската IT индустрия е експортно ориентирана, като повече от 90% от износа е предназначен за Западна Европа, САЩ и Канада. Информацията е от "Бяла книга за нова високотехнологична индустриализация 2015-2025", чието издаване предстои до седмица.

Авторите са водещи икономисти, финансисти, инженери, учени и експерти от България и чужбина. Над 2300 лв. е средната месечна заплата в софтуерната индустрия у нас, което е около три пъти над средната заплата в страната.
 

Според авторите на книгата годишният прираст на софтуерната индустрия достига 10%, като три четвърти от всички софтуерни фирми у нас са собственост на българи. Нещо повече - някои от най-големите компании имат развита мрежа от дъщерни фирми в развитите страни. Производителността на труда в тази сфера е отбелязала сериозен годишен ръст в размер на 20%.

"Определен импулс за развитието на софтуерното производство е постепенното превръщане на България в място на аутсорсинг (outsourcing) за водещи фирми от развитите страни. В момента страната е дестинация номер 1 за предоставяне на аутсорсинг услуги в Централна и Източна Европа и номер 17 в света от общо 50 анализирани страни от консултантската фирма A.T. Kearney.

В сектора работят между 12 000 и 15 000 души, а прогнозата на международните анализатори е страната ни да се нареди между първите 10 на най-атрактивните аутсорсинг дестинации в света, каквато е била през 2006-2007 г.", пише в книгата. Очаква се през 2015 г. в сектора да има недостиг от 22 хил. специалисти.

Прочетено: 1098