Богата реколта от рози берат тази пролет повечето производители в Розовата долина, споделят те за БТА и настояват за субсидии за производителите на етерично-маслената култура. Тази година добивите са много по-добри от миналата и при нас всичко си е както трябва, коментира за БТА Милена Радева, председател на земеделската кооперация в Сопот. 

Реколтата е много по-добра благодарение на топлата зима и дъждовната пролет, но за съжаление изкупната цена е много по-ниска - миналата година средно беше 3 лева, припомнят производителите. В село Климент почти всяко семейство отглежда маслодайни рози върху нови масиви, създадени преди 4-5 години. По време на кампанията хората в селото предават общо над 300 килограма цвят. Но ако допреди дни фирмите са изкупували розите по 2,90 лв. за килограм, само за 24 часа те са свалили драстично цените и са предложили цена от 2,20 лв.

На пазара има монопол, смята Мано Манов, прозиводител. Със 70 ст. падна изкупната цена на маслодайната роза и при нас, обясни Милена Радева. Цените умишлено се свалят надолу, твърди и Методи Стефанов, който има розоварна в с. Манолово, община Павел баня. По думите му 4-5 фирми, които имат нереализирани количества розово масло от миналата година, нарочно натискат пазара надолу и предлагат по-ниска изкупна цена на производителите. Убеждават хората да им платят веднага за розовия цвят, но на по-ниска цена, лъжат ги, че другите розоварни предлагат повече, но няма да им се издължат, обясни Стефанов. "Сринали са цените навсякъде и борбата е да купуват евтино", допълни бизнесменът.

В същото време клиентите на розоварните - фирми от САЩ, Япония, Германия и Франция, по думите му не са склонни да плащат миналогодишните цени за розово масло от 6500-7000 евро за килограм. Те настоявали нивата да паднат поне с 500-1000 евро надолу.  Производителите на розово масло трябва да се съобразяват и с конкурентите си от Турция. Тамошните розоварни се очаква да предложат масло под 6000 евро за килограм.

Докато преработвателите пресмятат цените на розовото масло, производителите у нас отново припомнят, че не получават субсидии за етерично-маслената култура. "Задължително трябва да бъде субсидирано производството и хората да знаят за какво работят и в какво влагат средствата си. Нормалната субсидия е 100 лв на декар. Така производителите на маслодайни рози ще бъдат подпомогнати за препарати, работна ръка, окопаване", разказва Мано Манов. Субсидия трябва да има, защото в момента ни плащат като за пасище - по схемата за единно плащане на площ, и нито стотинка повече, допълва Милена Радева, която отбелязва, че отдавна е загубила вяра, че обещаваните субсидии ще се случат някой ден.

Прочетено: 1825