НАД 50 ФОТОВОЛТАИЧНИ ДРУЖЕСТВА ПОДАВАТ ЖАЛБА В СТРАСБУРГ
Над 50 фотоволтаични дружества са се включили в подготвяната жалба до Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), която е провокирана от предприетите през последните месеци от българската държава законодателни и икономически мерки, водещи до дискриминационно третиране, ограничаване на стопанската инициатива и накърняване на търговския имидж на производителите на електричество от слънчева енергия. Това съобщи за "Капитал дейли" адвокат Михаил Екимджиев, който подготвя жалбата.
Три акцента
Известният правозащитник изброява трите основни акцента на жалбата: "Изменението в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), в сила от 1 януари 2014 г., въвеждащо 20% "такса" върху цената на произведената от фотоволтаичните централи енергия, изменението в ЗЕВИ, в сила от 1 януари 2014 г., предвиждащо отпадане на задължението на държавата да изкупува на преференциални цени цялата произведена от възобновяеми източници електрическа енергия и ограниченията в производството на електрическа енергия, налагано от Електроенергийния системен оператор (ЕСО)."
Последната мярка е базирана на текст от закона за енергетиката, който предвижда възможност за налагане на ограничения в количеството произвеждана зелена енергия при невъзможност за поддържане баланса между произвеждане и потребление в енергийната система. "Без да са налице такива обстоятелства, ежедневно ЕСО задължаваше слънчевите електроцентрали да ограничат с 60% произвежданото електричество", коментира адвокат Екимджиев.
Според него с описаните мерки, които не преследват ясна легитимна цел, държавата пренебрегва основни принципи на конкуренцията и свободната пазарна инициатива и по този начин нарушават както българската конституция, така и правото на Европейския съюз и Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи, която гарантира свободно и спокойно ползване от притежанията.
В жалбата се излагат аргументи, че драстичните промени, наложени от държавата, нарушават европейските принципи за устойчивост и предвидимост на бизнес средата, както и за търсене на разумен баланс между индивидуалните права и обществения интерес.
Средствата за защита са изчерпани
Според жалбоподателите всички средства за правна защита срещу държавната политика са изчерпани. Действително в КС има висящо дело, образувано по искане на президента Росен Плевнелиев да обяви за противоконституционни разпоредбите от ЗЕВИ. Дори и съдът да обяви текстовете за противоречащи на основния закон, претърпените от фотоволтаичните централни вреди не биха били възстановени. Това е така, защото решението на КС действа само напред във времето. "Националното право не предвижда репарация на вредите от действието на противоконституционен закон, настъпили преди прогласяването на неговата противоконституционност", коментира адвокат Екимджиев.
"Освен делото пред ЕСПЧ и жалбите, подадени до Европейската комисия в началото на 2014 г., обмисляме възможностите за дело срещу Народното събрание за вредите от промените в ЗЕВИ, в сила от 1 януари 2014 г., които драстично се бият и с правото на Европейския съюз", добави адвокат Екимджиев и уточни, че "при завеждане на такова дело ще настояваме националните съдилища да отправят преюдициално запитване до съда на Европейския съюз в Люксембург за съвместимостта на разпоредбите от ЗЕВИ, ограничаващи правата на собствениците на слънчеви и вятърни централи с европейското право".