Ново предприятие за производство на автобусни и автомобилни стъкла скоро трябва да заработи в Свиленград, съобщи пред "Капитал Daily" Себахтин Исмаил, представител за България на турския инвеститор. Освен за автомобилната индустрия заводът ще може да произвежда и плоски стъкла за хладилници. "В момента компанията е в процес на набиране на капитала и до края на месеца трябва да бъде вписана в Търговския регистър", уточни Исмаил. Мажоритарен собственик на завода ще е семейството на братята Мустафа и Рамазан Байрак, които притежават няколко предприятия за автобусни и автомобилни стъкла в турския град Бурса и развиват тази дейност от почти 30 години, по думите на българския представител. Българската регистрация на компанията ще е под името "Пента глас", а намерението за откриване на производство вече е обявено и на сайта на компанията майка Dubleks Glass – Бурса.

В страната на автомобилите

Това ще е поредното предприятие за производство на автомобилни компоненти в България – този сектор от индустрията се развива доста добре у нас и производителите на такова оборудване се разрастват. Основните причини за идването на компаниите са няколко – все още сравнително ниските разходи за труд, членството в ЕС, както и вече натрупаният опит – ако едно дружество избира къде да построи предприятие и търси мнение на партньори, е много вероятно да избере място, на което вече има подобни производства. Плоско стъкло за автомобили се произвежда от "Тракия глас България" в завода край Търговище, който също е турска собственост и е една от най-големите инвестиции в страната за последните 25 години.

Планираните първоначални инвестиции в дружеството в Свиленград ще са на стойност близо 9 млн. евро, от които 4 млн. евро ще са в машини и оборудване, още 2.5 млн. евро ще са за ремонт и реновиране на сградите, 2 млн. евро са осигурени за оборотни средства, а с останалите 300 хил. евро ще се платят обучения на служители, сертификати за качество и други съпътстващи разходи. Финансирането ще е от няколко източника – собственият капитал ще е над 1.2 млн. евро, а останалите средства ще бъдат привлечени чрез лизинг и банково кредитиране. "Вече се водят разговори с две банки, които проявяват сериозен интерес от финансиране на проекта", обясни Исмаил. Той е управител и собственик на транспортната компания "Арда-тур".

От текстил към стъкло

Самото производство ще е в сградите на бившия Завод за нестандартно оборудване и резервни части, а сградата на стария текстилен завод ще се използва основно като логистична база. Текстилното предприятие "Мендерес" е затворено от 2005 г. по информация от сайта svilengrad24.info, а преди няколко години сградите са купени от Dubleks Glass. Предишният собственик на сградите – холдингът Menderess tekstil, направи една от най-големите инвестиции в Свиленград – през 2002 г. изгради на зелено изцяло нов завод за 2 млн. долара, а година след това вложи още 4 млн. долара. Евтиният внос от Китай обаче принуди холдинга да затвори предприятието и да освободи 180 служители.

Първоначално наетите служители в новия завод за стъкла ще са 115 души, а до две години се предвижда те да достигнат 250. От компанията обясниха, че производството на челни и странични автобусни и автомобилни стъкла, както и плоски стъкла за хладилници е специфичен бизнес и служителите ще преминават 3-месечно обучение в България и в заводите в Бурса.

Почти цялото производство на българското предприятие ще е предназначено за износ – основно в Германия, Белгия, Франция и Великобритания. До момента заводите на семейството в Турция са натоварени на пълен капацитет и 80-90% от продукцията е за вътрешен пазар там, обясняват от компанията. Затова е решено да се направи още едно производство, което да е ориентирано към европейския автомобилен пазар.

Засега подготовката за започване на производството е на етап поръчка и изработване на машините и оборудването. Все още не са подадени документите за получаването на разрешителните за работа, но от компанията коментираха, че надеждата на съдружниците е да получат "необходимото разбиране както от местната, така и от държавната власт". За проекта ще се кандидатства и за сертифициране от Българската агенция за инвестиции.

България е избрана за разширение на производството по няколко причини – семейство Байрак са наследници на изселници от страната ни от Македония, условията за инвестиции са преценени като добри, могат лесно да се намерят кадри, важно е и членството в ЕС, към който ще са ориентирани продажбите.

Прочетено: 1567