Българската народна банка (БНБ) вече отчита изтичане на чужди капитали от България. Стойността на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) през септември е отрицателна с 202.1 млн. лв. Статистиката показва, че за първи път през тази година се отчита дефицит, а за последните шест години рядко е имало толкова голям отлив на чуждестранни средства. Основно това явление сега се дължи на отрицателното салдо по сметка "Друг капитал", където се отчитат вътрешнофирмените кредити и движението на пари от български дружества към чуждестранните им собственици.

Данните на БНБ за деветмесечието сочат, че чуждестранните инвестиции са на обща стойност 1.105 млрд. евро. Изоставането е с 4.75% спрямо съпоставимия период на миналата година, а освен това статистиката показва, че номинално нивото е било толкова ниско единствено през 2011 г. Положителното през последните два месеца е, че огромните изоставания (от 20% до 70%) между февруари и юли са почти наваксани. Дори в края на август имаше годишен ръст от 4%.

Тип инвестиции

Въпреки септемврийското оттегляне на чужди капитали нетният друг капитал е положителен за деветмесечието в размер на 721.8 млн. евро. Дори има сериозно покачване спрямо миналата година - над 400 млн. евро. При дяловия капитал (паричните трансфери и апортни вноски между чуждите и българските дружества, както и сделките с недвижими имоти в страната) ситуацията е коренно различна. Годишното изоставане е с 506 млн. лв. за деветмесечието. Само за септември инвестициите, представляващи придобиване на 10% или повече от капитала на български предприятия, е на стойност едва 13.5 млн. евро – шест пъти по-малко.

На база на предварителни данни за финансовия резултат реинвестираната печалба за периода януари - септември 2014 г. (делът на чуждите компании в неразпределената печалба или загуба на предприятието) се оценява на 124.4 млн. евро при 73.3 млн. евро за същия период на 2013 г. Реинвестираната печалба (или загуба на предприятието) също влияе върху общите преки инвестиции.

Платежен баланс

През септември текущата сметка е отрицателна с 48.1 млн. евро при излишък от 27.8 млн. евро за миналия септември. При финансовата сметка ситуацията е коренно противоположна - тя е положителна в размер на 11.8 млн. евро и се подобрява спрямо миналата година. Капиталовата сметка е на плюс с 33 млн. евро. Салдото по текущата сметка определя експозицията на дадена икономика спрямо останалия свят, докато капиталовата и финансовата сметка обясняват как се финансира икономиката. Излишъците по текущата и по финансовата сметка на платежния баланс са положителен сигнал, защото показват, че валутните постъпления в България надхвърлят изтичането на финансови средства.

Търговското салдо през септември е било отрицателно от 272 млн. евро при дефицит от 299.6 млн. евро година по-рано. Износът е за 2.003 млрд. евро, като се повишава с 3.6% в сравнение със септември 2013 г. Вносът е на стойност 2.275 млрд. евро, като нараства с 1.9% спрямо съпоставимия месец на миналата година. Салдото по услугите е положително - 216.7 млн. евро, при 274 млн. евро за септември 2013 г.

По държави

Най-големите нетни преки инвестиции в страната за деветте месеца на годината са от Австрия – 284.2 млн. евро. Следват Холандия и Русия – съответно 281.9 млн. и 160.2 млн. евро. Най-големите нетни отрицателни потоци за периода БНБ регистрира към Люксембург – 19.6 млн. евро.

Прочетено: 883