Фирмените фалити в България са намалели с 22,8% през 2014 г. спрямо предходната година, обяви международната компания за кредитно застраховане „Кофас груп“. Компанията отчита за първи път такава тенденция за изминалите три години.

През 2014 г. в несъстоятелност са изпаднали 644 фирми, а през 2013 г. броят им е бил 834. Компаниите, които работят в страната, са близо 400 000. По отрасли най-малко фалити има в рибарството, фармацевтичния бизнес, химическите производства и аутсорсинга.

Според „Кофас“ намаляването на фирмените фалити се дължи на раздвижването на вътрешното търсене. Потреблението е нараснало с близо 2% през 2014 г., докато предходната година този показател отчиташе спад. Брутните инвестиции също са се увеличили с 2,8% през м.г. Фалитите намаляват и по чисто технически причини, коментира Милена Виденова, управител на „Кофас“ за България. Според нея поетапно приключват производствата по несъстоятелност, стартирали в годините преди кризата.

 

Най-много закъсват в търговията

Въпреки добрите сигнали все още не може да се говори за устойчиво икономическо възстановяване на България, отчита „Кофас“. Най-много фалити има в търговията на едро и дребно. Те са 34% от всички приключили производства по несъстоятелност. Проблемни остават секторите на недвижимите имоти и строителството. Точно в тях са обявени най-големите фалити, като например „Холдинг Пътища” с пасиви за 72,2 млн. евро и строителната компания „Варна Тауърс”, затънала с 39,5 млн. евро. Спадащите цени на петрола са засегнали и 8-9 български компании, търгуващи с горива.

Прочетено: 538