България ще даде 100 милиона евро за проекти по плана "Юнкер", финансирани от бъдещия Европейски фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), който се очаква да отпусне 315 млрд. евро за инвестиционни проекти на страните-членки.

Българската вноска ще бъде направена чрез съфинансиране на проекти, одобрени от Българската банка за развитие. Така страната ни стана осмата държава членка след Германия, Испания, Франция, Италия, Люксембург, Полша и Словакия, която обявява финансово участие, още преди ЕФСИ да започне да функционира.

Научих новината за заявката на България за участие в европейския инвестиционен фонд с голяма радост, много е важно за България и за Европа, заяви във вторник председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер пред български журналисти в Брюксел след
срещата си с 30 кметове от ГЕРБ.

"Благодаря, Бойко, благодаря, България", каза Юнкер на български език.

Според него новината показва, че правителството се отнася сериозно към европейските си ангажименти. "Много съм доволен, сега България може да се възползва от всички предимства на инвестиционния план", заяви шефът на Еврокомисията.

Заместник–председателят на ЕК Кристалина Георгиева, която отговаря за бюджета и човешките ресурси, заяви, че "това решение прави България една от първите страни, които ще се включат в Инвестиционния план за Европа". "Очаквам страната ни да постигне значителен мултипликационен ефект от тези 100 милиона евро и чрез участието си в Инвестиционния план да увеличи значително частните инвестиции в нашата икономика, за да постигнем по-високи темпове на растеж, повече и по-добре платени работни места и по-висок стандарт на живот за българите", каза тя.

"Много се радвам, че България обяви участие със 100 милиона евро в Инвестиционния план. По време на посещението ми в София по-рано тази година проведохме ползотворен разговор с премиера Бойко Борисов, по време на който обсъдихме възможните ползи за България от Инвестиционния план, скоро ще станем свидетели и на конкретните резултати от изпълнението му.“, каза заместник–председателят на Европейската комисия Юрки Катайнен, който отговаря за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността.

Юнкер уточни, че финансирането по наречения на него план, не е въпрос на преговори. "Европейската инвестиционна банка ще определи проектите, които да се финансират от плана, и това е тема на обсъждане с българските власти. Но новината е добра".

Посланието ми към българските кметове е, че ЕК иска да си сътрудничи с тях възможно най-тясно. Кметовете са най-близо до хората, те са запознати с действителността на място. Обсъдихме какво се случва в действителността. Правителството също е близо до хората в България, но кметовете са по-близо, заяви председателят на ЕК.

Страната ни разчита на финансирането от плана "Юнкер" за редица енергийни и транспортни проекти. Сред тях са санирането на панелките, рехабилитацията на газовата ни мрежа и строежа на газов хъб край Варна, изграждането на газовата връзка с Гърция, разширяването на газохранилището в Чирен, както и строежите на нови магистрали и скоростни пътища у нас.

Прочетено: 667