Настоящият анализ на процеса по възстановяване на ДДС е изготвен с цел повишаване на ефективността по възстановяване на ДДС на данъчно задължените лица от приходната администрация.

Анализът обхваща четиригодишен период. 

При анализа е установено следното:

  • Неспазване на законоустановените срокове за възстановяване на ДДС, извън случаите на започнали или спрени ревизионни производства;
  • Възстановяване на ДДС в по-малък размер през последните един или два месеца на финансовата година с цел постигане на „по-добро“ изпълнение на приходната част на държавния бюджет;  
  • Липса на прозрачност по процеса на възстановяване на ДДС;
  • Липса на единен и обективен принцип на възстановяване на ДДС на данъчно задължените лица;
  • Липса на информираност на данъчно задължените лица за причините за невъзстановяване на данъка в срок.

 

Анализът на възстановения ДДС за периода януари-юни 2013 г. показва значителен размер възстановен ДДС през месец януари 2013 г.- 612 млн. лв., част от който е следвало да бъде възстановен през 2012 година.

В резултат на неспазване на законоустановените срокове за възстановяване на ДДС по справки декларации с проверки и ревизии, включително и по отменени ревизионни актове (ДДС и други данъци) за периода януари-юни 2013 г. са изплатени лихви за забава от държавния бюджет в размер на 13,1 млн. лева.

Препоръки към органите по приходите на НАП за повишаване на ефективността на процеса по възстановяване на ДДС

Препоръка 1 – Стриктно спазване на законоустановените срокове за възстановяване на ДДС.

Препоръка 2  - Въвеждане на принцип на възстановяване на ДДС по поредност на подадените справки декларации с деклариран ДДС за възстановяване.

Препоръка 3 – Изготвяне на ежемесечен анализ на структурата на невъзстановения ДДС и причините за неговото невъзстановяване.

Препоръка 4 – Въвеждане на ежедневен контрол върху процеса по възстановяване на ДДС.

Препоръка 5 – Публикуване на ежемесечна информация за възстановения ДДС през съответния месец на Интернет страницата на Министерство на финансите.

Пълният анализ е публикуван по-долу.

 

Прочетено: 173