От началото на 2011 г., Министерството на икономиката, енергетиката и туризма - Управляващ орган на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика" 2007-2013 обяви 3 процедури за бизнеса, насочени към:

 

  • Технологично обновяване в малки и средни предприятия;
  • Внедряване в производството на иновативни продукти, процеси и услуги;
  • Разработване на иновации от стартиращи предприятия;

 

Процедурата за технологична модернизация в малки и средни предприятия е сред най-атрактивните и популярни за бизнеса. Настоящата схема е четвъртата от този характер и насоченост от стартирането на Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика" 2007-2013. Схемата осигурява възможности за повишаване на конкурентноспособността на предприятието, като предоставя финансов ресурс за инвестиции в обновяване на технологичната база, въвеждане на съвременни технологии и оборудване, развитие на нови продукти и услуги с висока добавена стойност, подобряване на производствения процес, предоставяне на услуги за преориентиране на бизнес стратегиите и плановете на фирмата според новите тенденции на пазарите, на които оперира.

 

Целта на подкрепата е стимулиране на малките и средни предприятия за оптимизиране на тяхната производителност и конкурентноспособност и въвеждането на нови технологии, процеси, продукти, услуги и изпълнението на успешни стратегии за бизнес и пазарно развитие.

 

Специфики на настоящата схема са:

  1. Насочена към предприятия опериращи във високотехнологичните и средновисокотехнологични сектори, определени като приоритетни за развитието на националната икономика:
    • C20 „Производство на химични продукти";
    • C21 „Производство на лекарствени вещества и продукти";
    • C26 „Производство на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти";
    • C27 „Производство на електрически съоръжения";
    • C28 „Производство на машини и оборудване, с общо и специално предназначение";
    • C29 „Производство на автомобили, ремаркета и полуремаркета";
    • C30 „Производство на превозни средства, без автомобили".
    • J58 „Издателска дейност";
    • J59 „Производство на филми и телевизионни предавания, звукозаписване и издаване на музика";
    • J60 „Радио- и телевизионна дейност";
    • J61 „Далекосъобщения";
    • J62 „Дейности в областта на информационните технологии";
    • J63 „Информационни услуги"
    • М72 „Научноизследователска и развойна дейност".
  2. Предприятията следва да са микро, малки или средни предприятия и да имат приключени минимум 3 финансови години (2007-2009) и реализирани нетни приходи от продажби в определени минимални граници, диференцирани спрямо категорията предприятие.
  3. Проектът следва задължително да включва дейности по закупуване и въвеждане в експлоатация (доставка, монтиране и първоначално изпитване) на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи и/или дълготрайни нематериални активи. В допълнение в случай, че предприятието има потребност от въвеждането на новите технологии, процеси, продукти/услуги в предприятието, в т.ч. разработване на бизнес и маркетингови стратегии, свързани с новите технологии, процеси, продукти/услуги, може да получи финансиране за тях.
  4. Проектът следва да има да имат за свой основен предмет осъществяването на инвестиции, насочени към една или повече от следните цели:
  • разширяване на дейността на съществуващо предприятие;
  • диверсификация на продукцията на съществуващо предприятие чрез добавяне на нови допълнителни продукти;
  • фундаментална промяна на цялостния производствен процес в съществуващо предприятие.
  1. Размерът на помощта е в зависимост от категорията на предприятието както следва:

 

 

Категория предприятие

Микро предприятия

Малки предприятия

Средни предприятия

Минимален размер на помощта

150 000 лв

300 000 лв

500 000 лв

Максимален размер на помощта

500 000 лв.

1 000 000 лв.

2 500 000 лв.

 

 

Интензитетът на помощта е в размер на 70% за микро и малки предприятия и 60% за средни предприятия.

  1. Продължителността на проектите е до 18 месеца от сключване на договора за безвъзмездна помощ.
  2. Като резултати (ефекти) от изпълнението на проекта се очаква да се постигне: повишена конкурентноспособност на предприятието, повишена производителност, добавени нови продукти (услуги) към продуктовата гама на предприятието, намалена себестойността, намалена средната възраст на технологичното оборудване, повишено качеството и подобрени пазарни позиции, подобрени икономическите показатели, създадени и запазени нови работни места.

 

Общият бюджет на схемата е в размер на 50 млн. евро, който ще бъдат предоставени към предприятията диференцирани спрямо категорията на предприятието. Крайният срок за подаване на проекти е 1 април 2011 година.

 

Процедурата „Подкрепа за внедряване в производство на иновативни продукти, процеси и предоставяне на иновативни услуги" е насочена към предоставянето на инвестиционна и консултантска подкрепа на предприятията в процеса на внедряване в производството на иновативни продукти, процеси и услуги, както и подкрепа за тяхната успешна пазарна реализация. Целта е интервенцията да доведе до увеличаване на броя на успешно внедрените иновативни продукти, процеси и услуги, както и до увеличаване на техния дял в брутния вътрешен продукт на страната.

 

Специфики на настоящата схема са:

  1. Насочена към предприятия, които ще които внедряват иновативни продукти, процеси или услуги - собствена разработка, включително и когато кандидатът е възложил разработването на внедряваната иновация на други лица или е бил координатор/участник в проект за научно-изследователска и развойна дейност, финансиран от донорски или други програми/проекти. Правата по интелектуална собственост, върху внедряваните иновативни продукти, услуги, процеси могат да бъдат на друго лице и да са апортирани в капитала на кандидата от притежателя/ите на тези права.
  2. Предприятията могат да бъдат малки, средни или големи предприятия и да имат приключени минимум 3 финансови години от датата на подаване на проект по процедурата. 
  3. Проектът следва задължително да включва дейности по закупуване /изработване на ново оборудване, необходимо за внедряване на иновативния продукт, процес или услуга и/или закупуване на детайли за създаване на части от или на цяла поточна линия за производство на иновативния продукт и/или закупуване/разработване на специализиран софтуер, извършване на ограничени строително-монтажни работи. При необходимост кандидатът може да включи за финансиране дейности по създаване или реализиране на иновативния продукт, процес или услуга, закрилата на права върху индустриална собственост, разработване на бизнес и маркетингови стратегии, др.
  4. Проектът следва да има за свой предмет на дейност една от следните цели:
    • стартиране от съществуващо предприятие на нова дейност в друг отрасъл, допустим по настоящата процедура, в допълнение към досегашната дейност,
    • разширяване на дейността на съществуващо предприятие;
    • диверсификация на продукцията на съществуващо предприятие чрез внедряване на иновативни продукти/процеси/услуги;
    • фундаментална промяна на цялостния производствен процес в съществуващо предприятие.
  5. Размерът на помощта е в зависимост от категорията на предприятието както следва:

 

 

Категория предприятие

Микро, малки и средни предприятия

Големи предприятия

Минимален размер на помощта

200 000 лв

200 000 лв

Максимален размер на помощта

2 000 000 лв.

3 000 000 лв.

 

Интензитетът на помощта е .

 

 

Категория предприятие

Компонент Инвестиции

Компонент Услуги

Микро и малки

70%

50%

Средни

60%

Големи

50%

 

  1. Продължителността на проектите е до 24 месеца от датата на сключване на договора за безвъзмездна помощ.
  2. Като резултати (ефекти) от изпълнението на проекта се очаква да се постигне: внедрени  нови (иновативни) продукти, услуги, процеси в дейността на предприятието, оптимална себестойност, подобрени пазарни позиции, подобрени икономическите показатели, увеличен производствен капацитет, създадени и запазени нови работни места.

 

Общият бюджет е в размер на 25 млн. евро. Процедурата е с няколко крайни срока за подаване на проекти, първият от които е 7 март 2011 година.

 

Процедурата „Разработване на иновации от стартиращи предприятия" е насочена към подкрепа на стартиращи иновативни предприятия, като им предостави подкрепа в етапа на разработване на иновативни продукти, процеси, услуги с потенциал за последващо внедряване в икономиката.

 

Специфики на настоящата схема са:

 

  1. Кандидатите следва да са предприятия, които са регистрирани, съгласно Търговския закон или Закона за кооперациите не по-рано от 3 години преди датата на подаване на проектното предложение по процедурата.
  2. Кандидатите следва да бъдат микро, малки и средни предприятия по смисъла на Закона за малките и средните предприятия.
  3. Кандидатите следва да разработват иновативни продукти, процеси или услуги с потенциал за внедряване в икономиката, като всеки кандидат следва да докаже наличието на експертиза в областта, към която се отнася предложената иновация, както и капацитет за нейното разработване, без да се не нарушават чужди права върху интелектуална собственост.
  4. С предимство ще бъдат финансирани проекти в областите информационни технологии, еко и енергоспестяващи технологии и технологии, свързани със здравето.
  5. Проектите следва да се изпълняват на територията на Република България в рамките на до 24 месеца. Изключение могат да представляват само ограничен брой услуги, свързани с научно-изследователска и развойна дейност, предоставяни на бенефициентите в чужбина, в случай че тези услуги не могат да бъдат предоставени в България, като това бъде надлежно обосновано.
  6. Допустими за финансиране са следните дейности:
    • Изработване на икономическа оценка, финансова оценка и техническа оценка на разработвания иновативен продукт, процес или услуга;
    • Създаване на програми и методики за изследвания, измервания и изпитвания, както и извършване на изследвания, измервания и изпитвания, свързани с разработването на иновативния продукт, процес или услуга;
    • Създаване или финализиране на опитен образец, функционални тестове на нови продукти, процеси или услуги;
    • Разработване на технологии за производство, респективно създаване или осъществяване на иновативния продукт, процес или услуга;
    • Разработване на промишлен дизайн;
    • Защита на интелектуална собственост на национално и международно равнище и ползване на необходимата за това експертна помощ;
    • Изработване на бизнес планове, пазарни анализи и проучвания, финансови и маркетингови планове за пазарна реализация на иновативния продукт, процес или услуга;
    • Организиране на демонстрации, участия в изложения, панаири или други промоционални дейности, свързани с популяризиране на иновативния продукт, процес или услуга;
    • Разработване на интернет страница на бенефициента за популяризиране на разработената иновативна идея и намиране на потенциални инвеститори за внедряване на иновативния продукт, процес или услуга;
    • Консултантски и юридически услуги, свързани с лицензиране, доходи от права върху индустриална собственост, доставка на технологии и оборудване;
    • Консултантски услуги за изготвяне на проект, визуализация и одит по проекта.
  7. Размерът на помощта е от 40 000 лв до 391 166 лева, като интензитетът на помощта е 90% от допустимите разходи.
  8. Като резултати (ефекти) от изпълнението на проекта се очаква да се постигне: създаване на работни места за научно-изследователска и развойна дейност, готови иновации за въвеждане на пазара/в икономиката, развитие на научна сфера, за която се отнася иновацията, др.

 

Общият бюджет на процедурата е 20 млн. евро. Процедурата е обявена с предварителен подбор и с няколко крайни срока за подаване на проекти, първият, от които е 9 март 2011 година.

 

Настоящата рубрика се води съвместно от Българската стопанска камара и консултантска компания Ню Ай АД

 

Прочетено: 388