През март 2020 г. Националният статистически институт проведе регулярното бизнес наблюдение на инвестиционната активност[1] сред промишлените предприятия, с което беше осигурена информация както за реализираните от тях инвестиции през 2019 г., така и за инвестиционните им планове през тази година.

По данни от изследването разходите за придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи в промишлеността през 2019 г. се запазват спрямо 2018 година.

Резултатите от проведената анкета на инвестиционната активност показват, че плановете на промишлените предприятия през 2020 г. обаче са за свиване на инвестициите с 21.8% в сравнение с направените през предходната година. В общия обем на очакваните разходи за придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи през тази година делът на частния сектор е 86.2%, като мениджърите от този сектор предвиждат намаление на инвестиционните си програми с 25.3% спрямо 2019 година.

По основни производствени групировки[2] (фиг. 1) най-голям относителен дял в инвестициите през 2020 г. се очаква да формира производството на стоки за междинно потребление (37.0%), при което се предвижда понижение от 30.3% в сравнение с предходната година. На второ място по прогнозен обем на инвестициите са енергетичните и свързаните с водата сектори (с относителен дял от 31.8%), при които се очаква увеличение с 13.6% спрямо 2019 година. Следва производството на недълготрайни потребителски стоки, което е с относителен дял от 17.1%, като предвижданията на мениджърите са за свиване на инвестиционните програми с 30.6% в сравнение с предходната година.

Вижте пълния текст ТУК

_______________

[1] От май 2002 г. всички бизнес наблюдения се финансират съвместно от НСИ и Европейската комисия съгласно подписани споразумения между двете институции. НСИ се ангажира да провежда наблюденията съгласно хармонизираната програма на Европейския съюз. Всяко съобщение или публикация на НСИ е с автор НСИ и Комисията не носи отговорност за ползата, която може да бъде извлечена от информацията, съдържаща се в тях.

[2] Класификацията „Основни производствени групировки“ включва производство на стоки за дълготрайна употреба, производство на недълготрайни потребителски стоки, енергетични и свързани с водата сектори, производство на стоки за междинно потребление, производство на инвестиционни стоки и други.

Прочетено: 2161