Днес, 24 януари, в БСК се проведе среща-дискусия на тема „Националният иновационен фонд – поуките от 2005 г. и възможностите за 2006 г.”, в която участваха ръководители на над 25 браншови организации, членове на БСК.

Директорът на дирекция “Технологично обновление и иновации” към Изпълнителната агенция за насърчаване на МСП г-н Бойко Денчев представи в обобщен вид резултатите от дейността на Националния иновационен фонд за 2005 година.

От представените на двете сесии общо 237 проектни предложения са одобрени за съфинансиране 15 проекта за технико-икономическо проучване и 90 научно-приложни проекти. Общата стойност на съфинансирането от Фонда е на стойност от 5 700 000 лева.

По същество, собственото участие на бизнеса във финансирането на научно-приложни проекти за периода до 2008 година, съгласно схемата за предоставяне на средствата от Фонда, е за обща стойност от около 15 000 000 лева. Очаква се сесията за набиране на предложения за 2006 г. да стартира на 15 февруари, като за 2006 година във Фонда са заделени 7 000 000 лева. Предстои, също така, обсъждане на процедура за предоставяне на така наречените “технологични ваучери”, като нов инструмент в работата на Иновационния фонд, като по този начин ще се стимулира създаването и укрепването на “технологичните посредници” на браншови признак, т.е. на звената, които да бъдат в реална полза на бизнеса и особено на малките фирми при подготовката на иновационни проекти.

В рамките на днешната среща се проведе и дискусия относно опита на членове на браншовите организации по електронна промишленост и информатика, от целулозно-хартиената промишленост, текстила и електротехниката при подготовката на предложения за научно-приложни проекти.  Бяха отправени препоръки към ИАНМСП за облекчаване на процедурите и за изясняване на възникнали затруднения с отчитането на ДДС при изпълнението на вече одобрените проекти.

Това бе първата от планираните за първото полугодие на 2006 г. срещи с браншовите организации по различни актуални теми, като: развитие и укрепване на клъстерните структури в България; разработване на оперативна програма „Конкурентоспособност на българската икономика”; възможностите за усвояване на структурните фондове на ЕС; технологично обновление и професионална подготовка и др.

Прочетено: 4645