Днес, Европейската комисия одобри Програма „Околна среда“, която предоставя над 1.82 милиарда евро за инвестиции в България. Тези средства ще допринесат за подобряване състоянието на водите, почвите, въздуха и биологичното разнообразие в България, както и за борба с рисковете от изменението на климата, като по този начин ще се подобри качеството на живот на гражданите и ще се положат стабилни основи за дългосрочен и устойчив растеж.

Основните мерки, определени в програмата, са съгласувани с целите на Европейския зелен пакт и прехода към неутралност по отношение на климата. Тези приоритети включват:

  • устойчиво управление на водите и отпадъците;
  • преминаване към чиста, кръгова икономика и възстановяване на екосистемите и биологичното разнообразие;
  • изграждане на всеобхватна система за управление на риска от бедствия, съсредоточена върху предотвратяването и устойчивостта;
  • намаляване на замърсяването, особено във водата и въздуха.

Най-значителните планирани инвестиции включват:

  • изграждане на инфраструктура за събиране, обезвреждане и пречистване на отпадъчни води, опазване на водните ресурси и водоснабдяване;
  • разработване и модернизиране на системите за управление на битовите отпадъци и инвестиции в съоръжения за сортиране на отпадъци, както и мерки за рехабилитация на замърсени от депа земи;
  • разработване на планове за управление на защитените зони по „Натура 2000“ и опазване;
  • прилагане на системи за предотвратяване на риска и за управление на извънредни ситуации;
  • мерки, насочени към намаляване на замърсяването на въздуха от битовото отопление и транспортния сектор.

Средствата по програмата ще бъдат насочени към преодоляване на регионалните дисбаланси в инфраструктурата в областта на климата и околната среда, като над 93 % от бюджета, програмиран по Европейския фонд за регионално развитие, е насочен към по-слабо развитите региони.

Проектите, съфинансирани от ЕС по Програма „Околната среда“, също ще допринесат за постигането на целите на Стратегията на ЕС за региона на река Дунав.

Повече за политиката за сближаване на ЕС и споразумението за партньорство с България може да видите ТУК.

Приоритет 1 „Води“ с бюджет от 1 399,23 млн. лв. подкрепя инфраструктурни мерки за събиране, отвеждане и пречистване на отпадъчни води, за водоснабдяване, както и  дейности за подобряване мониторинга и оценката на качеството на водите за питейно-битово водоснабдяване.

Приоритет 2 „Отпадъци“ с бюджет от 611,49 млн. лв. инвестира в системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци, модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци, рекултивация на депа, както и в системи/центрове за разделно събиране и подготовка за повторна употреба и поправка.

Приоритет 3 „Биологично разнообразие“ с  бюджет от 259,09 млн. лв. финансира дейности за развитие на мрежата Натура 2000, за подобряване природозащитното състояние на природни местообитания и видове, за опазване/възстановяване на екосистемите извън Натура 2000.

Приоритет 4 „Риск и изменение на климата“ с бюджет от 441,31 млн. лв. е насочен към мерки за повишаване готовността на населението за адекватна реакция и осигуряване на наземен капацитет за борба с горските пожари; за превенция и управление на риска от наводнения и засушаване и за изграждане на Национална система за управление на водите в реално време.

Приоритет 5 „Въздух“ с бюджет 773,47 млн. лв. ще инвестира в подобряване на качеството на атмосферния въздух чрез безвъзмездна подмяна на топлоуреди на твърдо гориво с екологични алтернативи за домакинствата, увеличаване на зелените площи в градска среда и въвеждане на зони за ниски емисии от транспорт.

С пълния текст на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. може да се запознаете ТУК.

Прочетено: 407