Председателят на БСК Божидар Данев участва в началото на настоящата седмица, в Брюксел, в конференция на високо равнище по проблемите на преструктурирането на икономиките на страните-членки на ЕС. Конференцията беше организирана от организациите за социално партньорство в ЕС – Съюз на индустриалните и работодателски конфедерации в Европа (UNICE), Европейска асоциация на занаятчийските, малките и средни предприятия (UEAPME) и Европейска конфедерация на профсъюзите (ETUC), с финансовата подкрепа на Европейската комисия. Във форума участваха около 200 високопоставени представители на Европейската комисия, сред които и комисарят по социалните въпроси на ЕС г-н Шпидла, и представители на социалните партньори от страните-членки на ЕС.

Беше обсъден опитът на някои от старите и новите страни-членки на ЕС при преструктурирането на икономиките и последиците от това преструктуриране. В хода на дискусията беше отчетено, че опитът на отделните страни е различен. Кипър и Малта, например, стартираха реформите от пазарни позиции, докато държавите от бившия Източен блок трябваше да преминат едновременно през промяна на собствеността, на индустриалните отношения и структурата на пазара на труда. Общото е, че модернизацията на икономиките върви паралелно с други фактори като, например, глобализацията, застаряването на населението и пр. Беше отбелязано, също така, че паралелно с все още неприключилите приватизационни процеси в новите страни-членки и в кандидатките за членство, вървят и процеси по преструктуриране на пазарите, които до началото на 90-те години бяха в голяма степен ориентирани към бившия СИВ (Чехия изнасяше 60% от продукцията си за страните от СИВ, Полша – 40%, България – 70%). В тази връзка, участниците във форума се обединиха около мнението, че всяка страна следва да се разглежда самостоятелно, тъй като и проблемите са специфични. Полша, например, трябва да насочи вниманието си към справяне с проблемите с транспортните потоци, Чехия – с изтичането на работна ръка към германската автомобилна индустрия (междувременно, чешката автоиндустрия привлича трудов ресурс от Словакия) и т.н.

По време на конференцията голямо значение беше отделено на проблемите на трудовите пазари. Беше отчетена сериозната мобилност на трудовия ресурс, като бяха очертани три основни потока – изтичане на мозъци, изтичане на хора с определени технически познания (заварчици, инженери и др.) и изтичане на младежи. Това, обаче, беше определено като положително явление, тъй като потенциално това са хора, които в перспектива ще доведат нова бизнес култура в новите страни-членки. В тази връзка, председателят на БСК отбеляза, че в България тежката емиграционна вълна вече е преминала и сега немалка част от напусналите страната млади хора се завръщат. И за нашата страна са характерни трите потока на емиграция, но един от най-съществените е този на студентите зад граница. Само през тази година техният брой нарасна с 17 000, а общо са около 70 000. Голяма част от тях остават в съответните страни, други се връщат, а трети след години ще се върнат като инвеститори и носители на нова бизнес култура, смята председателят на БСК и уточни, че подобен е примерът на Ирландия, която през последните години бележи сериозен икономически растеж.

Позовавайки се на доклад на Датския икономически институт, г-н Данев подчерта, че страховете от разширяването на ЕС са неоснователни и се раздухват напразно. Очевидно, се прави опит вътрешните икономически проблеми на някои от старите членове на ЕС да се обясняват с разширяването, но истината е, че те са породени от други фактори. Нещо повече, данните на Датския институт показват, че разширяването е стимул за икономическото развитие на съюза, а мобилността на трудовия ресурс допринася за растежа, както на новите, така и на старите членове.

Прочетено: 2252