Срещата бе инициирана от турската страна по повод прекратения внос в България на стоки в търговски количества без външнотърговски документи и в непломбирани превозни средства – т.н. карго доставки. БСК участва в работата на срещата и покани представители на деловите среди: Българска асоциация по текстил и конфекция, Браншов съюз на кожарска, кожухарска, обувна и галантерийна промишленост и Българска Асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил. В срещата участва и БТПП.

По информация от Агенция „Митници” (АМ), през последните 3 години българската страна многократно е предупреждавала турската, че ще пресече този вид доставки за България, включително и транзитните. От началото на годината до въвеждането на забраната на 15 май 2006, АМ е констатирала внос на десетки хиляди тонове стока, която от турска страна не се преглежда, не се оформя като износ, не се пломбира, не е съпроводена с документи, включително и сертификати за произход. АМ разглежда такива стоки като рискови, защото не се контролират, а не защото идват от Турция. България възприе митническото право на Европейския Съюз и там не се допускат изключения.

БСК оценява важността на българо-турските търговско икономически отношения и подчерта, че в съответните работни групи на UNICE и в диалога им с Европейската Комисия, нито Турция, нито друга държава е искала разглеждане на доставки на стоки по процедури, различни от общоприетите международни правила. Ние подкрепяме сериозния, легитимния бизнес, който регистрира дейността си, плаща мита, данъци, социални осигуровки. Ние не насърчаваме делови отношения, които не се регистрират според международните правила за търговия, и „сива” икономика.

За позицията на БСК е уведомен TUSIAD, турското сдружение на индустриалци и предприемачи, с което БСК е партньор в рамките на UNICE.

Прочетено: 3255