Министерство на инвестиционното проектиране започва целевото оползотворяване на средствата, отпуснати от държавния бюджет за създаване на кадастрални карти. Създаването на електронен регистър и цифров архив на съществуващите географски, картографски и кадастрални данни към АГКК гарантира максимална сигурност за собствеността на българските граждани и абсолютна точност по отношение на границите на имотите.

Това обяви министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов на пресконференция, която се проведе под формата на Ден на отворените врати в Агенцията по геодезия, картография и кадастър. В нея взеха участие заместник-министърът на инвестиционното проектиране Джейхан Ибрямов, директорът на Агенцията инж. Валентин Йовев, главният секретар на АГКК Мария Пирянкова, представители на Камарата на архитектите в България, Камарата на инженерите геодезисти и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

МИП планира и изработването на подземен кадастър, който е изключително важен за инфраструктурата, газификацията и комуникациите, каза министър Данов.

Това е и част от идеята за създаване на обща информационна система с кадастрална карта, която да покрие цялата територия на страната, включително земеделските земи, военния и подземен кадастър.

Към настоящия момент едва 18 % от територията на страната (около 30 % от общия брой имоти) фигурират в кадастралните регистри.             

До края на годината столицата ще има пълна кадастрална карта в електронен вид. МИП стартира процедурата по обявяване на обществени поръчки за изработване на кадастрална карта и регистри за последните 8 района на София, които нямат кадастрална карта, както и за част от черноморското крайбрежие, и землищата на 13 общински и 27 други населени места.

За целта са осигурени 10 млн. лева. Според министър Данов работата по проекта ще спре „теча“ на български инженери по геодезия и строителство към Европа, осигурявайки им адекватни условия на труд и заплащане.

Предвижда се гратисен период между две и пет години след изработването на кадастралните карти и регистри, в който фирмите изпълнители да отстраняват безплатно допуснатите грешки и неточности след подадени от граждани сигнали, каза изпълнителният директор на АГКК инж. Валентин Йовев.

Той обяви също, че годишните приходи от АГКК към държавния бюджет възлизат на 18 млн. и 400 хил. лв., а издръжката на Агенцията е 8 млн лв.      

На пресконференцията беше обявено също, че Министерство на инвестиционното проектиране ще започне до дни проверка за състоянието на сградите, в които се помещават училища, спортни зали, детски градини и болници. Проверките ще са в цялата страна. Целта е, ако има изменения в конструкцията, своевременно да се предприемат мерки за обезопасяване на тези обекти.

Прочетено: 2126